Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej

Zbiór najważniejszych wywiadów Grzegorza Sroczyńskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej".

Fragment okładki książki Grzegorza Sroczyńskiego "Świat się chwieje"
Fragment okładki książki Grzegorza Sroczyńskiego "Świat się chwieje"materiały prasowe

Jego rozmowy wywoływały ostre dyskusje i polemiki, a niektóre z zawartych w nich sformułowań weszły na stałe do debaty publicznej (np. słynne "byliśmy głupi" prof. Marcina Króla czy "etatów nie będzie" Henryki Bochniarz). Wybrane wywiady opublikowane w tej książce otrzymały trzy najważniejsze polskie nagrody dziennikarskie: im Barbary Łopieńskiej,  im. Andrzeja Wojciechowskiego oraz Grand Press.

Rozmówcami Grzegorza Sroczyńskiego są Marcin Król, Andrzej Leder, Marcin Bajko,   Marek W. Kozak, Jan Krzysztof Bielecki,  Sławomir Sierakowski,  Karol Modzelewski, Janusz Filipiak, Henryka Bochniarz, Elżbieta Mączyńska, Krzysztof Jasicki, Jerzy Hauser,  Piotr Kuczyński, Stanisław Owsiak, Janina Ochojska,  Piotr Ikonowicz, Leokadia Oręziak, Mirosław Sielatycki, Joanna Bochniarz, Dorota Wellman.

"Kiedy rozmawiam z Grzegorzem Sroczyńskim, czuję się, jakbym patrzył w lustro i widział siebie sprzed lat. Niezgoda na bezradność i niesprawiedliwość, bunt wobec ekonomicznego i światopoglądowego dogmatyzmu, otwartość na cudze poglądy, ale też gotowość do rewizji własnych. To w myśleniu i pisaniu Sroczyńskiego cenię najbardziej." - Karol Modzelewski

"Wkurzam się. Czytam, wkurzam się i nie mogę przestać. Przecież bardzo jest mi wygodnie z poglądami ustalonymi raz na zawsze, argumentami, których nie muszę już sprawdzać, zamkniętą listą pytań i autorytetami, którymi mogę się podeprzeć, kiedy pojawiają się wątpliwości. Próbuję się buntować, bo dlaczego nagle miałbym zupełnie na nowo opowiadać sobie historię 25 lat polskiej transformacji. Dlaczego nagle mam na nowo przemyśleć swój stosunek do wolności, której lekcję tak dobrze odrobiliśmy, że po drodze zgubiła nam się równość, nie mówiąc o braterstwie? Dlaczego mam włączyć świętą własność na listę aksjomatów do rewizji, a rozwarstwienie społeczne do katalogu spraw do załatwienia na już? Dlaczego mam polubić płacenie podatków? I znów zacząć wierzyć (ostrożnie) w utopie?
Odpowiedź jest prosta: co jakiś czas trzeba zmienić okulary. Te stare nie powiększają już należycie, są porysowane i brudne. W nowych dostrzega się wprawdzie wiele mało przyjemnych szczegółów, ale za to wszystko widać ostro. "Świat się chwieje" to moje nowe okulary. To nie jest książka, po przeczytaniu której wie się więcej. To też, ale przede wszystkim jest się kimś innym. Kimś, kto myśli i wybiera znacznie bardziej świadomie." - Paweł Goźliński

Okładka książki "Świat się chwieje"
Okładka książki "Świat się chwieje"materiały prasowe
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas