Świnoujście - kraina 44 wysp

Najcieplejsza woda, najszersze plaże, najwięcej wysp, czyli Świnoujście. Coś musi być urzekającego w tym miejscu, skoro wypoczywali tam Lew Tołstoj czy Johann Strauss.

Latarnia morska w Świnoujściu
Latarnia morska w Świnoujściu 123RF/PICSEL

Jeśli zażywać kąpieli w Bałtyku, to właśnie w Świnoujściu - tam woda jest najcieplejsza na polskim wybrzeżu. Temperatura oscyluje w okolicach 20 st. C, a czasami sięga 26. Miasto leży nad płytką Zatoką Pomorską, która szybko się nagrzewa. Północno-wschodnie wiatry nie pozwalają, aby ciepła wody Zatoki mieszała się z zimną wodą głębinową.

Co więcej, Świnoujście charakteryzuje się jedną z najszerszych plaż w Polsce. W najszerszym odcinku ma 200 metrów. Mało tego, w Świnoujściu co roku obserwuje się poszerzenie plaży średnio o kilkadziesiąt centymetrów. Wiceprezydent Świnoujścia, Paweł Sujka zwraca też uwagę na specyficzny piasek. "Nasz piasek, jeśli chodzi o strukturę, jest podobny do tego z najlepszych plaż Tajlandii. Jest drobniutki i czysty" - mówi. To wszystko sprawia, że w ubiegłym roku świnoujska plaża trafiła do rankingu Skyscannera jako jedno z 25 najwspanialszych nadmorskich zakątków świata.

Plaża w Świnoujściu
Plaża w Świnoujściu 123RF/PICSEL

Świnoujście reklamuje się hasłem "Kraina 44 wysp". "To jedyne miasto w Polsce leżące na takim archipelagu i zapewne jedno z nielicznych w Europie" - zauważa Sujka. Trzy spośród tych wysp - Uznam, Wolin i Karsibór, są zamieszkałe. 80 proc. populacji Świnoujścia zajmuje Uznam.

Wyspa Uznam
Wyspa Uznam123RF/PICSEL

Na Uznamie wypoczywali m.in cesarz Wilhelm II, Lew Tołstoj, Maksym Gorki, bracia Mann czy Johann Strauss. Na wyspie ukształtował się specyficzny, pełen eklektycznej elegancji styl, zwany często architekturą uzdrowiskową bądź "kajzerowską". Pomimo ciężkiego bombardowania, które niemieckie jeszcze wtedy Świnoujście przeżyło w ostatnich dniach II wojny światowej, w kurorcie ocalała część zabytkowych obiektów z charakteryzującymi ten styl zdobionymi elewacjami, kolumienkami, wieżyczkami i lodżiami. W pełnej krasie podziwiać go można w Ahlbecku i Heringsdorfie.

Atrakcją miasta są forty. Warto zwiedzić Fort Gerharda, Fort Anioła i Fort Zachodni. Budowa fortyfikacji u ujścia Świny rozpoczęła się już we wczesnym średniowieczu i trwała właściwie nieprzerwanie do czasów współczesnych. Do początku XVII wieku prowizoryczne umocnienia wznosili tutaj książęta pomorscy, później Duńczycy i Szwedzi, a na przełomie XVIII i XIX wieku Prusacy i Francuzi. Dopiero w XIX w. armia pruska zapoczątkowała budowę kompleksu fortyfikacji stałych, które przekształciły Świnoujście w twierdzę.

Nie tylko wielbiciele historii, ale również wędkarze polubią Świnoujście. W okolicznych wodach występują liczne gatunki ryb słodkowodnych, wędrownych i morskich. Wędkarze łowią tutaj kapitalne okazy sandaczy, leszczy i szczupaków, szczególnie w czerwcu oraz październiku. Od wiosny do jesieni masowo występuje okoń i płoć, których można złowić 4-5 kg w ciągu godziny. Liczne są również węgorze spływające z całego dorzecza Odry. U schyłku jesieni dominuje okoń i miętus, ale pojawiają się też flądry, stornia i gładzica. Tędy wędrują do rzeki Drawy królewskie łososie i wędrowne trocie osiągające ponad 20 kg wagi. W płytkich rozlewiskach morskiej cieśniny Świny można łowić wspaniałe liny oraz karasie.

Świnoujście jest też idealnym miejscem do podglądania dzikiego ptactwa, które występuje tutaj w ogromnej liczbie. Na wyspie Karsiborska Kępa znajduje się rezerwat zamieszkiwany przez 140 gatunków ptaków. Z kolei w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi mieści się największe skupisko orła bielika w Europie.

Świnoujście
Świnoujście123RF/PICSEL

Kurort, to nie tylko morze, plaża, natura, ale też bogaty kalendarz imprez kulturalnych. W niedzielę 29 lipca rozpoczyna się czwarta edycja Grechuta Festival. W programie blisko tygodniowej imprezy króluje muzyka, inne atrakcje to wystawy, projekcje filmowe i spotkania z ciekawymi osobami. Skąd patron festiwalu? "Marek Grechuta swoje pierwsze artystyczne kroki stawiał w Świnoujściu, zresztą tak jak Maryla Rodowicz" - tłumaczy Sujka. Oboje przed laty występowali na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej. FAMA odbywa się od 1966 r. i rozłożona jest na dwa tygodnie sierpnia. (PAP Life)

autor: Andrzej Grabarczuk

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas