Ten sam serek, inny skład. Polskie produkty gorsze od niemieckich

Ten sam serek czy chipsy mogą mieć w różnych krajach inne składy. Niestety, badania pokazały, że polskie produkty tych samych producentów są czasem gorszej jakości niż np. niemieckie.

Te same polskie produkty mają gorszy skład od niemieckich
Te same polskie produkty mają gorszy skład od niemieckich123RF/PICSEL

Według badań co trzeci Polak wierzy, że istnieją różnice w jakości produktów w zależności od danego kraju. I ma rację. Ze zjawiskiem tzw. podwójnej jakości żywności walczy Unia Europejska. Z analiz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że ze 101 przebadanych produktów z Polski i Niemiec w 12 dostrzeżono duże różnice w jakości i gramaturze. Jak tłumaczą to producenci? Lepszy skład kosztuje, a ludzie kierują się głównie ceną. Tymczasem to mit, że polscy klienci nie patrzą na składy, a interesuje ich tylko koszt produktu. W ankietach Polacy przyznają, że są w stanie zapłacić więcej za produkt spożywczy lepszej jakości.

Co z tego, skoro producenci wybierają tańsze, niezdrowe dodatki i zasłaniają się „trafianiem w gusta klientów”. Tylko dwa produkty polskie miały lepszy skład niż niemieckie (była to czekolada z popularnymi ciasteczkami i napój, który w polskiej wersji miał więcej soku pomarańczowego). W jakich produktach stwierdzono istotne różnice? Były to sery, chipsy, sosy do makaronów i napoje.

Niektóre polskie sery kanapkowe mają gorszy skład
Niektóre polskie sery kanapkowe mają gorszy skład123RF/PICSEL

Sery

„Zauważyliśmy, że np. żelki produkowane na polski rynek mają więcej smaków jabłkowych i cytrynowych, a na niemiecki – truskawkowych i ananasowych. Kawa jest mocniejsza u naszych zachodnich sąsiadów” – można przeczytać w analizie UOKiK. Na opakowaniu lubianego przez wielu serka kanapkowego widnieje napis „100 % naturalny skład”, ale trudno się z tym zgodzić. Ten sam niemiecki serek wyprodukowany był z naturalnego twarogu, tymczasem polski miał regulator kwasowości. Inny serek kanapkowy jest wyprodukowany z nieco innych składników: zawiera mleko, śmietanę i białka mleczne. Tymczasem serek niemiecki zrobiony jest na bazie twarogu. Dużą różnicę widać też w gramaturze -  polski produkt to 125 g, a zachodni 175 g.

Sosy do makaronów w polskiej wersji mają więcej tłuszczów
Sosy do makaronów w polskiej wersji mają więcej tłuszczów123RF/PICSEL

Sosy do makaronów

W polskiej odsłonie sosu do spaghetti jest więcej tłuszczów i cukrów, w zachodnioeuropejskiej nieco więcej soli. Dostrzeżono też różnice w smaku i zapachu – w polskiej wersji to smak papryki, w zachodnioeuropejskiej czosnku. Ponadto dodatki warzywne w zachodnim produkcie, takie jak czosnek czy cebula, pochodzą z upraw zrównoważonych. Próżno takiej informacji szukać na polskim produkcie.

Chipsy niektórych producentów są smażone w oleju palmowym
Chipsy niektórych producentów są smażone w oleju palmowym123RF/PICSEL

Chipsy i chrupki

Niektóre polskie chipsy są dużo gorszej jakości – zawierają glutaminian sodu, są smażone w oleju palmowym i mają wyższą zawartość tłuszczu. Z kolei chipsy niemieckie tego samego producenta smażono na oleju słonecznikowym, nie dodano do nich wzmacniaczy smaku, jest za to proszek pomidorowy i serowy (nie znajdziemy go w polskiej wersji). Różnica jest też u producenta chrupek. W polskim opakowaniu jest o 25 g produktu mniej niż w niemieckim, w dodatku zawiera on glutaminian monosodowy, który jest wzmacniaczem smaku. Ten składnik intensyfikuje serowy smak. Wiele paczek chipsów i chrupek różni się gramaturą – w polskich torebkach jest ich mniej.

Niektóre czekolady mają mniej orzechów niż jest to deklarowane na opakowaniu
Niektóre czekolady mają mniej orzechów niż jest to deklarowane na opakowaniu123RF/PICSEL

Czekolada

W polskim opakowaniu znanej czekolady z orzechami jest mniej orzechów. Według etykiety na obu produktach orzechy powinny stanowić 17 proc. składu. W niemieckim liczba ta jest nawet wyższa (17,8 proc.), polski produkt zawiera mniej, bo 15,7 proc. orzechów.

Poszczególne napoje na bazie herbaty są słodzone fruktozą
Poszczególne napoje na bazie herbaty są słodzone fruktozą123RF/PICSEL

Napoje

Napoje na bazie herbaty w polskiej wersji zawierają dużo mniej ekstraktu z herbaty. W polskim napoju jest też cukier, fruktoza i słodzik, a w niemieckim tylko cukier. Z kolei w polskiej wersji produktu innej marki  znajdziemy mniejszą zawartość soku brzoskwiniowego, co skutkuje nieco innym smakiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas