Terapia fitohormonami - skuteczne wsparcie w czasie menopauzy

Fitohormony to naturalne związki roślinne, których działanie jest zbliżone do hormonu występującego w ludzkim organizmie - estrogenu. W ostatnim czasie ich stosowanie staje się coraz popularniejsze. Na co mają wpływ fitohormony? Gdzie można je znaleźć i komu są zalecane? Wyjaśniamy.

Terapia fitohormonami zalecana jest kobietom w okresie menopauzy - poprawia samopoczucie i łagodzi uciążliwe dolegliwości związane z klimakterium
Terapia fitohormonami zalecana jest kobietom w okresie menopauzy - poprawia samopoczucie i łagodzi uciążliwe dolegliwości związane z klimakterium123RF/PICSEL
Terapia fitohormonami zalecana jest kobietom w okresie menopauzy - poprawia samopoczucie i łagodzi uciążliwe dolegliwości związane z klimakterium
Terapia fitohormonami zalecana jest kobietom w okresie menopauzy - poprawia samopoczucie i łagodzi uciążliwe dolegliwości związane z klimakterium123RF/PICSEL

Fitohormony roślinne, mimo że nie mogą całkowicie zastąpić hormonów ludzkich, w niektórych sytuacjach mogą stanowić duże wsparcie dla organizmu, poprawiając stan zdrowia i samopoczucie.

Co to są fitohormony?

Fitohormony są substancjami aktywnymi, regulującymi wzrost oraz rozwój roślin. Badania wykazały, że ich działanie jest zbliżone do występującego w kobiecym organizmie estrogenu. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania - odpowiada za rozwój cech płciowych i popęd seksualny, ale również reguluje cykl miesiączkowy, wpływa na samopoczucie, wygląd skóry, a nawet metabolizm.

Estrogen nie jest jednak hormonem wytwarzanym w kobiecym organizmie w stałych, niezmiennych ilościach. Proces ten jest uzależniony nie tylko od cyklu menstruacyjnego, ale również od wieku.

W okresie menopauzy ilość estrogenu znacząco spada, co wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami. Wielu lekarzy zaleca pacjentkom stosowanie w tym czasie hormonalnej terapii zastępczej. Wsparciem mogą być dla nich również fitoestrogeny.

Jakie działanie mają fitohormony?

Regularne przyjmowanie fitohormonów najczęściej zalecane jest kobietom w okresie menopauzy. Wprawdzie mają one niższą skuteczność niż standardowa, hormonalna terapia zastępcza, a na efekt trzeba czekać ok. 2-3 miesięcy, są jednak znacznie bezpieczniejsze dla organizmu. Pozytywnie wpływają na klimakterium poprzez:

  •   łagodzenie huśtawki nastrojów,
  •   poprawę samopoczucie,
  •   redukcję uderzeń gorąca i nadmiernej potliwości,
  •   poprawę jakości snu

Fitohormony mają jednak  znacznie szersze działanie. Do ich pozostałych właściwości zalicza się:

  •   poprawę napięcia i elastyczności skóry,
  •   spowolnienie procesów starzenia,
  •   wzmocnienie naczyń krwionośnych,
  •   regulację poziomu cholesterolu,
  •   regulację ciśnienia krwi,
  •   ochronę przed osteoporozą

Fitohormony mogą więc mieć duży, pozytywny wpływ na organizm, nie są jednak w stanie zastąpić hormonów ludzkich. W przypadku podejrzenia zbyt niskiego poziomu estrogenu, konieczne jest wykonanie badań krwi oraz konsultacja z lekarzem.

Bogatym źródłem fitohormonów jest soja oraz wykonane z niej przetwory.
Bogatym źródłem fitohormonów jest soja oraz wykonane z niej przetwory. 123RF/PICSEL

Gdzie występują fitohormony?

Fitohormony można znaleźć w korzeniach oraz pędach wielu roślin, również tych jadalnych. Bogatym źródłem hormonów roślinnych są:

  •  soja,
  •  kukurydza (szczególnie niedojrzała),
  •  ryż,
  •  cebula,
  •  czosnek,
  •  granat,
  •  siemię lniane,
  •  daktyle,
  •  kiełki pszenicy

Fitohormony występują również w ziołach i roślinach polnych, takich jak: szałwia, nagietek, koper czy jaskółcze ziele. Włączenie tych produktów do diety w trakcie menopauzy czy okresowego obniżenia poziomu estrogenu we krwi może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie.

Fitoestrogeny można przyjmować również w formie suplementów diety - warto jednak wcześniej skonsultować to z lekarzem.

Terapia fitohormonami przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet przechodzących klimakterium, które nie chcą przyjmować hormonalnej terapii zastępczej.
Terapia fitohormonami przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet przechodzących klimakterium, które nie chcą przyjmować hormonalnej terapii zastępczej. 123RF/PICSEL

Terapia hormonami roślinnymi - dla kogo?

Terapia fitohormonami przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet przechodzących klimakterium, które nie chcą przyjmować hormonalnej terapii zastępczej. Sprawdza się ona zazwyczaj u pań o słabych lub umiarkowanych objawach.

Fitohormony - przeciwwskazania

Nie każda kobieta może jednak korzystać z fitohormonów. Przeciwwskazanie stanowi:

  •  endometrioza wysokiego stopnia lub nowotwór endometrium,
  •  nowotwór piersi,
  •  choroby wątroby,
  •  choroba wieńcowa,
  •  zakrzepica żylna

Przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej należy wykonać szereg badań - należą do nich badanie krwi określające poziom estrogenu w organizmie, cytologia i USG błony śluzowej macicy. Czasem lekarze zalecają również wykonanie prób wątrobowych.

Fitohormony, znane również jako fitoestrogeny lub hormony roślinne są coraz częściej wykorzystywane w kosmetyce - stanowią składnik wielu kremów, serów i masek do skóry dojrzałej.
Fitohormony, znane również jako fitoestrogeny lub hormony roślinne są coraz częściej wykorzystywane w kosmetyce - stanowią składnik wielu kremów, serów i masek do skóry dojrzałej. 123RF/PICSEL

Fitohormony w kosmetyce

Hormony roślinne, nie bez powodu nazywane hormonami młodości, coraz częściej wykorzystywane są również w przemyśle kosmetycznym. Wykazują dobroczynne działanie na skórę - poprawiają jej jędrność, gładkość i elastyczność, zapobiegają powstawaniu wolnych rodników i hamują procesy starzenia. Dzięki nim cera wygląda na wypoczętą i młodszą, odzyskuje napięcie i blask.

Fitohormony coraz częściej pojawiają się w kremach oraz serach do twarzy, przeznaczonych do cery dojrzałej.

***

Zobacz także:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc.11: Natalia MaliszewskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas