Uważaj na te rośliny. Mogą powodować atak astmy

Alergie powodowane przez pyłki roślin, to nie tylko katar sienny i zaczerwienione oczy. Reakcją alergika może być również atak astmy oskrzelowej, który jest poważnym stanem, wymagającym szybkiego podania odpowiednich leków rozkurczających. Jakich roślin powinni wystrzegać się alergicy?

Jesteś astmatykiem? Na niektóre rośliny musisz uważać
Jesteś astmatykiem? Na niektóre rośliny musisz uważać123RF/PICSEL

Astma to przewlekła choroba o podłożu zapalnym i alergicznym. W czasie ataku duszności u astmatyka następuje zwężenie oskrzeli, które utrudnia prawidłowe oddychanie. Wymiana tlenu i dwutlenku węgla zastaje zakłócona. W skrajnych przypadkach taki atak może prowadzić do zatrzymania krążenia i śmierci. 
Osoby chore na astmę powinny unikać przebywania w miejscach, gdzie stężenie pyłków roślin, na które są uczulone, jest wysokie. Odpadają więc wycieczki do lasu w gorące, letnie dni, spacery po świeżo skoszonym trawniku. Wakacje najlepiej spędzać nad morzem lub w górach, gdzie pyłków jest mniej.

Jakie rośliny są niebezpieczne dla astmatyka?

  • Trawy — pyłki traw są właśnie najczęstszą przyczyną alergii na pyłki roślin w naszej strefie klimatycznej. Okres ich pylenia może trwać w sumie nawet kilka miesięcy, e względu na mnogość ich gatunków. W naszym kraju trawy pylą od połowy maja do końca lipca.
  • Szczaw — zwyczajny, zwany też łąkowym. Szczaw pyli od początku czerwca do końca września.   
  • Bylica — w Polsce występuje jej kilka gatunków — bylica zwyczajna, przydrożny chwast, bylica piołun i bylica boże drzewko.  Okres pylenia bylic trwa od początku lipca do końca września.
  • Leszczyna — jej okres pylenia przypada w przedwiośniu, a więc bardzo wcześnie. Pyli już od końca stycznia do marca.
  • Olcha — w naszym kraju występują trzy gatunki tej rośliny. Kwitną od lutego do połowy kwietnia.
  • Brzoza — to popularne drzewo pyli w okresie od kwietnia do połowy maja. 

Zobacz również:

***

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas