Wielkie wiedeńskie wyprawy

W drugim półroczu 2013 r. wiedeńskie muzea zaproszą nas na bardzo ciekawe wystawy. Przedstawiamy najważniejsze z nich - od Henriego Matisse'a po Emila Nolde.

fot. WienTourismus / Günther Ezsöl
fot. WienTourismus / Günther Ezsölmateriały prasowe

W 2013 r. Albertina świętuje swój jubileusz dziesięciolecia po ponownym otwarciu i z tej okazji zaprasza na wystawę "Matisse i fowiści", obejmującą ok. 140 dzieł Henriego Matisse'a i fowistów. Po raz pierwszy w Austrii będzie można obejrzeć obrazy artystów, zwanych w wolnym tłumaczeniu "dzikimi bestiami" i zaliczanych do pionierów modernizmu. Oprócz Matisse'a do przedstawicieli tego kierunku zaliczają się także: André Derain, Maurice de Vlaminck, Georges Braque i Kees van Dongen. Muzeum Leopoldów w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów zaprasza na wystawę "Oskar Kokoschka. Wrażliwy tytan", poświęconą jednemu z najważniejszych austriackich artystów XX wieku. Będzie to pierwsza wystawa, której przedmiotem są fotografie dokumentujące pracę i życie prywatne artysty. Zdjęcia pochodzą ze spuścizny po Kokoschce, znajdującej się w posiadaniu Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu, i przedstawiają jednocześnie fragment historii kultury i historii współczesnej.

Muzeum Żydowskie w Wiedniu z okazji 200 urodzin Richarda Wagnera zaprezentuje wystawę "Richard Wagner i żydowski Wiedeń". Wiedeń bardzo wcześnie stał się centrum kultu Wagnera, w tym mieście również było wyjątkowo wielu żydowskich miłośników kompozytora. Tematem wystawy jest antysemityzm XIX i początków XX wieku, wpływ Wagnera na sztukę i kulturę przełomu wieków oraz na Adolfa Hitlera i nazistowski reżim. Muzeum Historii Sztuk Pięknych zaprezentuje po raz pierwszy w Austrii wystawę brytyjskiego artysty Luciana Freuda (1922-2011). Wystawa została przygotowana na kilka miesięcy przed śmiercią Luciana Freuda w lipcu 2011, w ścisłej współpracy z artystą, i przedstawia dzieła z całego, 70-letniego okresu jego twórczości. Lucian Freud, jeden z najbardziej znaczących współczesnych malarzy, był wnukiem słynnego wiedeńskiego psychoanalityka Zygmunta Freuda.

Lucian Freud, Reflection (Self-Portrait), 1985. fot. Private collection, England
Lucian Freud, Reflection (Self-Portrait), 1985. fot. Private collection, Englandmateriały prasowe

Bank Austria Kunstforum prezentuje przegląd twórczości Andy'ego Warhola i Jeana-Michela Basquiata. W latach 1984/85 powstało wiele wspólnych prac tego gwiazdorskiego duetu, które ukazują złożoną sferę napięć, jaka powstała między tymi dwoma różnymi artystycznymi osobowościami. Kunst Haus Wien poświęcił obszerną wystawę szwajcarskiemu fotografowi Michelowi Comte. Artysta z Nowego Jorku przez ponad 30 lat robił zdjęcia gwiazdom filmowym, supermodelkom, artystom i muzykom, m.in. Carli Bruni, George'owi Clooneyowi, Sophii Loren i Naomi Campbell, fotografował także ludzi na terenach ogarniętych kryzysem. Wystawa ukazuje inscenizowane portrety Comtego i jego reportaże dla organizacji charytatywnych.

Emil Nolde, Candle Dancers, 1912, fto. Nolde Stiftung Seebüll
Emil Nolde, Candle Dancers, 1912, fto. Nolde Stiftung Seebüllmateriały prasowe

Emil Nolde jest bohaterem wystawy w Dolnym Belwederze. Można na niej obejrzeć najważniejsze dzieła tego słynnego niemieckiego ekspresjonisty, pochodzące z kolekcji fundacji Seebüll Ada und Emil Nolde. Są wśród nich pejzaże, sceny miejskie z Berlina, obrazy religijne oraz wybrane prace z serii tzw. "Obrazów nienamalowanych", powstałych pod koniec życia malarza. Wystawa została zorganizowana we współpracy z muzeum Frieder Burda w Baden-Baden i fundacją Seebüll Ada und Emil Nolde. Wystawą "Stolica eksperymentu - 1873: Wiedeń i Wystawa Światowa" Muzeum Wiedeńskie przypomina o radykalnym przełomie, jaki miasto przeżywało po zburzeniu murów miejskich od lat 60. XIX wieku. Wiedeńska Wystawa Światowa w 1873 r. była pierwszą zorganizowaną w kraju niemieckojęzycznym i do tamtego czasu największą. W Praterze wybudowano wtedy ok. 200 pawilonów i rotundę, która później miała stać się jednym z symboli miasta. Wystawę Światową obejrzało ok. 6 milionów zwiedzających, jednak wkrótce po jej otwarciu doszło do krachu na giełdzie i nagłego końca okresu koniunktury.

  • Matisse i fowiści, 20.9.2013-12.1.2014, Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wien, www.albertina.at 
  • Richard Wagner i żydowski Wiedeń, 24.9.2013 - luty 2014, Muzeum Żydowskie w Wiedniu, Dorotheergasse 11, 1010 Wien, www.jmw.at 
  • Oskar Kokoschka. Wrażliwy tytan, Muzeum Leopoldów, Dzielnica Muzeów, Museumsplatz 1, 1070 Wien, www.leopoldmuseum.org 
  • Lucian Freud, 8.10.2013-6.1.2014, Muzeum Historii Sztuk Pięknych, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, www.khm.at 
  • Warhol/Basquiat, 16.10.2013-2.2.2014, Bank Austria Kunstforum, Freyung 8, 1010 Wien, www.bankaustria-kunstforum.at 
  • Michel Comte, 17.10.2013-16.2.2014, Kunst Haus Wien, Untere Weißgerberstraße 13, 1030 Wien, www.kunsthauswien.com 
  • Emil Nolde, 25.10.2013-9.2.2014, Dolny Belweder, Rennweg 6, 1030 Wien, www.belvedere.at 
  • Stolica eksperymentu - 1873: Wiedeń i Wystawa Światowa, 14.11.2013-16.3.2014, Muzeum Wiedeńskie, Karlsplatz, 1040 Wien, www.wienmuseum.at 
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas