Wilno. Barok z kamienia i obłoków

Wilno - owiany mgiełką przeszłości labirynt zaułków; perła dojrzałego baroku i miasto poradzieckich blokowisk, a przede wszystkim miejsce, które tak wiele narodów uznało za swoje; gród, który poprzez unię Litwy z Koroną na stałe wpisał się w polską historię.

article cover
INTERIA.PL

Przewodnik Wilno. Barok z kamienia i obłoków to już trzecia edycja popularnej publikacji. Rozbudowany esej o historii, kulturze, dziedzictwie, a także teraźniejszości jednego z najpiękniejszych miast Europy pomoże zrozumieć niezwykłą atmosferę litewskiej stolicy. Niemal wszystkie atrakcje Wilna, a także wycieczkę do Trok obejmuje 9 tras-spacerów, zaś aktualne informacje praktyczne pomogą zaplanować wyjazd i pobyt w mieście.

Przewodnik ma za zadanie ułatwić wszystkim zainteresowanym dotarcie na Litwę oraz do wszystkich ważnych obiektów zabytkowych w Wilnie. W rozdziale II znaleźć można szkic historii Wilna i jego dziedzictwa kulturowego oraz garść informacji o współczesnej Litwie w najważniejszych aspektach jej życia. Rozdział III to masa danych, przydatnych dla każdego, kto zamierza spędzić w opisywanym mieście trochę czasu. Tam znajdują się rady, jak i gdzie przenocować, co i gdzie zjeść, a także gdzie pójść wieczorem, by jak najefektywniej wykorzystać pobyt w Wilnie.

Trasy opisane w rozdziale IV zasadniczo zaplanowane są od początku do końca jako wycieczki piesze. Prowadzą ulicami, placami i parkami niemal całego miasta (z wyjątkiem tzw. nowoczesnych dzielnic, czyli osiedli betonowych). Szczegółowość omówionych obiektów nie jest jednakowa z uwagi na ograniczoną objętość książki. Postanowiono za to wskazać Czytelnikowi więcej pomników przeszłości Wilna, które trzeba zobaczyć.

W przewodniku znajdziemy mapki ośmiu tras po mieście oraz mapkę Trok. Proponowane trasy stanowić mają pomoc podczas spaceru i zwiedzania. Zaznaczono na nich szlak wycieczek oraz opisywane zabytki. Dla lepszej orientacji przebieg wszystkich tras naniesiono na ogólną mapę centrum miasta na pierwszym skrzydełku okładki. Tam też umieszczono wszystkie ważniejsze obiekty infrastruktury turystycznej miasta (hotele, gastronomię i in.). Dodano także kilka innych schematów, dających nieocenioną pomoc w poruszaniu się po wileńskim organizmie miejskim.

Wilno do dziś wzbudza żywe emocje w umysłach wielu Polaków: zarówno starszych, pamiętających jeszcze czasy, gdy miasto znajdowało się w granicach Polski, jak też młodszych, którzy z racji więzi rodzinnych bądź zainteresowań historycznych mają doń stosunek bardziej osobisty. Od kilkunastu lat coraz więcej "koroniarzy" decyduje się skierować swe kroki do miasta, tak przecież bliskiego - i geograficznie, i historycznie, i symbolicznie. Odzyskana kilkanaście lat temu niepodległość Polski i Litwy sprzyja tym powrotom i bliższemu zapoznaniu - Wilno w ciągu ostatnich kilkunastu lat odzyskało wiele ze swojego przedwojennego uroku, a większość formalności w kontaktach obywateli obu państw została zniesiona. Dzisiaj tradycyjny sentyment do "miłego miasta" marszałka Piłsudskiego coraz częściej łączy się z obrazem nowoczesnego miasta, tętniącego życiem w dzień i w nocy, pełnego nie tylko znanych każdemu Polakowi pereł architektury, lecz także wszelkich wynalazków nowoczesności w rodzaju hipermarketów, restauracji, klubów i centrów rozrywki. Coraz rzadziej pojawiają się pytania o podstawowe fakty z życia północno-wschodniego sąsiada (Czy język litewski przypomina rosyjski? Czy w sklepach nie brakuje żywności?), przywodzących na myśl Mickiewiczowskie O Litwie, dalibóg, mniej wiem niż o Chinach.

A więc zaproszenie do Wilna, które niniejszym przewodnikiem Państwu składamy, jest zaproszeniem do miasta nowoczesnego i "z temperamentem", a jednocześnie dostojnego, podszytego wielowiekową, wielokulturową historią. Za motto Państwa osobistych podróży niech posłużą słowa prof. Juliusza Kłosa, warszawianina i wielkiego miłośnika Wilna, który zrządzeniem losu pozostał w tym mieście na zawsze i spoczywa na Rossie: Przeżywając wędrówkę po ulicach i zaułkach Wilna jako pielgrzymkę przez stulecia minione, zbliżymy się do przeszłości wielkiej i jasnej, by z niej czerpać naukę i otuchę na przyszłość, od naszych wysiłków zależną; na tem bodaj polega ten nieprzeparty czar, jaki przeszłość na nas wywiera. I powoli, zwiedzając Wilno i poddając się urokowi jego legendy, przekonamy się, że poznać Wilno - to znaczy pokochać je na zawsze (Wilno. Przewodnik turystyczno-krajoznawczy).
Jadwiga Rogoża
Wilno. Barok z kamienia i obłoków
Wydawnictwo Bezdroża
Weź udział w konkursie!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas