Winnice w Małopolsce zapraszają turystów

19 lipca rozpocznie się druga edycja Dni Otwartych Małopolskich Winnic, które przez całe lato będzie można zwiedzać i degustować ich produkty. W zeszłym roku frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów - zapisało się tak wielu chętnych, że dla części zabrakło miejsc.

 Obecnie w całej Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe
Obecnie w całej Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe123RF/PICSEL

Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlak wina w Małopolsce powiedział PAP Life, że w tym roku planowana jest organizacja minimum sześciu prezentacji w różnych winnicach na szlaku. Ich uczestnicy wysłuchają prelekcji dotyczącej zwiedzanej winnicy, a następnie ją zwiedzą i posmakują win oraz produktów lokalnych.

Dni otwarte rozpoczną się 19 lipca Winnicy Krokoszówka Górska, znajdującej się w Smardzowicach w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Posadzona jest ona bezpośrednio na skałach wapiennych. 16 sierpnia planowana jest wizyta na Pogórzu Ciężkowicko - Rożnowskim w pięknie położonych winnicach Uroczysko oraz Zadora. Dzień później enoturyści będą gościć w Winnicach Braci Zagórskich w okolicach Gromnika.

6 września zaplanowano odwiedziny w Winnicy Chodorowa - nowym miejscu na Małopolskim Szlaku Winnym w powiecie gorlickim. Zakończenie sezonu winiarskiego zaplanowano w Winnicy Smykań w powiecie limanowskim, przy której działa gospodarstwo agroturystyczne Koziarnia.

Jak zaznaczył Tokarczyk, do wytyczonego w zeszłym roku Małopolskiego Szlak Winnego, który skupiał 15 winnic dołączyło w ostatnim czasie pięć kolejnych lokalizacji. Na szlaku znalazła się Winnica Rodziny Steców z okolic Tuchowa, Winnica Chodorowa z okolic Grybowa, Winnica Dosłońce z miejscowości Dosłońce obok Racławic Miechowskich, Winnica Piwnice Antoniego z Woli Lubeckiej k. Lubczy oraz Winnica Gaj z Gaju koło Mogilan.

Od zeszłego roku na szlaku znajdują się: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skały), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołów k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik).

Wszystkie one zostały opisane w "Przewodniku po małopolskich winnicach" wydanym przez Gorczańską Organizacją Turystyczną. Teksty w katalogu opracowywał Wojciech Bosak, projektant wielu winnic i uznany ekspert piszący o winie.

Obecnie w całej Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe. Niektóre z nich prowadzą już komercyjną działalność i sprzedają swoje wina do sklepów, restauracji oraz bezpośrednio konsumentom, a kolejne przygotowują się, aby wkrótce taką sprzedaż rozpocząć. Łączny areał zarejestrowanych winnic komercyjnych wynosi obecnie niecałe 20 hektarów, a łączna ich produkcja w zeszłym roczniku nie przekroczyła kilkudziesięciu tysięcy butelek.

W Małopolsce można już wyodrębnić obszary przodujące w tej dziedzinie rolnictwa. Jest to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Ciężkowickie-Rożnowskie na wschodzie regionu.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas