Wnętrze ozdobione fototapetą - inspiracje i porady

Urządzając na nowo swoje wnętrza często szukamy pomysłu na ich ozdobienie. Bo przecież remont to nie tylko odświeżenie ścian i innych powierzchni, to także, a może przede wszystkim, okazja do zmiany aranżacji i wprowadzenie modnego stylu.

Fototapety stały się popularnym sposobem na upiększenie przestrzeni w domu
Fototapety stały się popularnym sposobem na upiększenie przestrzeni w domumateriał zewnętrzny

Na szczęście oferty sklepów z asortymentem dekoratorskim dają nam bardzo duże możliwości w tym zakresie. Jednym z ciekawszych pomysłów na przyozdobienie wnętrza są fototapety, które mają ogromny potencjał dekoracyjny. Dzięki nim można we wnętrzu uzyskać efekty, których nie zapewni żadna inna okładzina.

Fototapeta ma sporo zalet

Przede wszystkim nie należy mylić dzisiejszych fototapet z tymi, które pamiętamy sprzed 20-30 lat. Były strasznie tandetne i szybko ulegały zniszczeniu. Obecnie stosowane są bardzo trwałe, a przede wszystkim wykonane w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu dekory, które przedstawiają, są doskonałej jakości.

Jednak to, co najmocniej odróżnia je od fototapet starego rodzaju to ogromny wybór wzorów i kolorów. Można spokojnie zaryzykować twierdzenie, że absolutnie każdy znajdzie wzór pasujący do przyjętego stylu, kolorystyki, upodobań i gustu.

Warto też podkreślić, że fototapety są po prostu o wiele tańszym sposobem na stworzenie ciekawej aranżacji niż położenie na ścianie płytek, kamienia czy paneli ozdobnych. Mało tego, są doskonałą dekoracją do wnętrz, w których nie możemy wprowadzać dużych modyfikacji, takich jak np. wynajęte mieszkanie.

Sprytny sposób na optyczne powiększenie wnętrza

Tę przestrzenną właściwość fototapet również należy wliczyć do katalogu ich zalet. Dobierając odpowiedni wzór jesteśmy w stanie powiększyć optycznie każde wnętrze, a takiej możliwości nie dadzą nam ani płytki ani też zwykłe tapety. Efekt ten można uzyskać na kilka sposobów.

Wydłużona perspektywa. Aby optycznie przedłużyć swoją przestrzeń można zastosować fototapetę z długą perspektywą. Świetnie sprawdzają się wszelkie korytarze, ścieżki i mosty widziane z perspektywy pieszego. Aby efekt był bardziej wiarygodny, warto postawić na ścianie z taką tapetą komodę lub kanapę, która zatuszuje łączenie z podłogą i zapewni łagodne przejście.

Fototapeta to dobry sposób na optyczne przedłużenie przestrzeni
Fototapeta to dobry sposób na optyczne przedłużenie przestrzenimateriał zewnętrzny

Panoramiczny krajobraz. Ściana z szerokim widokiem na morze, pasmo górskie czy toskańskie pole lawendy to tylko kilka przykładów na optyczne powiększenie wnętrza. - Ważne, żeby na zdjęciu było dużo otwartej przestrzeni. Taki widok na ścianie jest również bardzo energetyczny, sprawia, że automatycznie łapiemy głębszy oddech i uśmiechamy się pod nosem - tłumaczy Krzysztof Wcisło z projektu demural.pl

Stonowany motw fototapety z krajobrazem stanowi idealne dopełenie przestrzeni w sypialni
Stonowany motw fototapety z krajobrazem stanowi idealne dopełenie przestrzeni w sypialnimateriał zewnętrzny

Efekt 3D. Trójwymiarowe zdjęcia i grafiki to także efekty, które można uzyskać wyłącznie za pomocą fototapet. Dostępne są zdjęcia wykonane w taki sposób, żeby stwarzać wrażenie głębi oraz grafiki, które przedstawiają przeróżne kształty geometryczne. Ich nierównomierne ułożenie daje złudzenie 3D i dobrze powiększa wnętrze. Tapety trójwymiarowe tego typu warto stosować na ścianie przeciwległej do wejścia, ponieważ efekt widoczny jest tylko z pewnej odległości. Wrażenie 3D można też wzmocnić za pomocą oświetlenia punktowego, skierowanego pod odpowiednim kątem lub taśmie LED, zamontowanej na górze lub na dole ściany.

Jak dobrać fototapetę do wnętrza?

Wybierając fototapetę do swojego wnętrza, trzeba pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą uzyskać jak najlepszy efekt. Wielkość motywów powinna być dostosowana do gabarytów pomieszczenia. Na przykład, ogromne słonie umieszczone na ścianie małego przedpokoju lub sypialni będą przytłaczać i męczyć, a dodatkowo nie będzie ładnego efektu wizualnego. Tego typu dekor aż prosi się o ekspozycję na centralnej ścianie dużego salonu. Z kolei piękny, ale drobny wzorek w takim miejscu zginie i pozostanie niezauważalny.

Szczególnie ważne jest także odpowiednie doświetlenie, dlatego wzór tapety warto dostosować do jej późniejszej lokalizacji. Wszelkie tapety z krajobrazami, z efektem 3D oraz makro zbliżenia na rośliny najlepiej wyglądają na ścianie sąsiadującej z oknem. Duża ilość dziennego światła doskonale podkreśla ich walory wizualne.

Kolejna ważna sprawa, to odpowiedni dobór tapety do warunków, w jakich będzie umieszczona. Jeśli ma stanowić dekorację łazienki lub kuchni, należy wybierać wersje odporne na wilgoć i zabrudzenia, a także na detergenty. Co ciekawe, dostępne są także fototapety ognioodporne, które można zastosować w kuchni, np. w przestrzeni pomiędzy dolnym, a górnym ciągiem szafek kuchennych.

Pomysły aranżacyjne z fototapetą w roli głównej

Wybór fototapet jest na tyle duży, że bez trudu można znaleźć dziesiątki wzorów wpisujących się w każdy z obowiązujących obecnie trendów wnętrzarskich.

Niesamowity styl urban jungle. Pod tą nazwą kryje się wnętrze, które tonie w zieleni. Jest pełne dużych roślin i drewna, a to wszystko w zestawieniu ze śnieżnobiałymi ścianami i meblami. W ten klimat doskonale wpisują się również fototapety, na których królują ogromne liście. To może być grafika albo zdjęcie z dużym zbliżeniem, ważne, aby motywy były wyraziste. Najlepszym sąsiedztwem dla tak ozdobionej ściany będzie biel i jasne drewno. Przyda się także duża ilość dziennego światła, a więc bezpośrednie sąsiedztwo okna. W wersji wieczorowej można ścianę doświetlić światłem LED o naturalnej barwie. Taka ilość zieleni koi nerwy i daje odpoczynek naszym oczom.

Styl urban jungle, czyli pomieszczenie tonące w zieleni
Styl urban jungle, czyli pomieszczenie tonące w zielenimateriał zewnętrzny

Nowocześnie i geometrycznie. Proste, geometryczne kształty są modne już do kilku lat. Odpowiadają wszystkim, którzy cenią minimalizm i hołdują nowoczesnym aranżacjom we wnętrzach. Bazą są zwykle białe lub szare ściany, proste meble i dodatki z metalu oraz szkła. Pozostaje jedynie wprowadzić dekorację z geometrycznymi motywami i tu znów najlepiej sprawdzi się odpowiednio dobrana fototapeta. Można zastosować regularny wzór, albo przeciwnie, nieco bardziej artystyczne rozmieszczenie kształtów. Taka asymetria sprawi, że wnętrze zyska inną perspektywę i stanie się ciekawsze. Do tej aranżacji doskonale pasuje także tapeta 3D, pod warunkiem, że mamy ją gdzie wyeksponować.

Skandynawski minimalizm. Pastelowe barwy, proste meble, trochę roślin i delikatne bibeloty, a przy tym wszystkim zwykłe, pomalowane ściany. To styl skandynawski, modny od paru lat. Ale trzeba przyznać, że już sam opis lekko wieje chłodem i warto tu wprowadzić jakieś przełamanie, np. ciekawą fototapetę na jedną ze ścian. To może być zamglone zbliżenie na las lub łąkę, graficzna i ażurowa postać jelenia lub pastelowy wzór roślinny. W ten sposób podkreślimy skandynawski eklektyzm i zamiłowanie do natury, a jednocześnie ocieplimy wnętrze.

Skandynawski minimalizm lubi tradycyjne wzorce odwołujące się do natury
Skandynawski minimalizm lubi tradycyjne wzorce odwołujące się do naturymateriał zewnętrzny

Kolory ziemi. Styl eko również towarzyszy nam już od jakiegoś czasu i wciąż jest bardzo modny. Żeby stworzyć takie wnętrze można zastosować fototapetę w stylu skandynawskim i urban junge, ale także wszelkie pejzaże, imitacje drewna oraz wizerunki zwierząt. Można wybrać wersję graficzną albo fotografię, ważne, aby dekoracja była w kolorach ziemi i miała zapewnione towarzystwo drewna, naturalnych tkanin i roślin.

Jak podkreślić fototapetę?

Fototapeta jak okno. To zabieg, który sprawia, że wnętrze staje się niebanalne. Efekt okna można uzyskać stosując fototapetę we wnęce, albo na fragmencie ściany ograniczonym po bokach pionowymi pasami tkaniny, inną okładziną, np. cegłą, albo po prostu jednolitym kolorem. Trzeba oczywiście zadbać o widok za oknem, a więc np. górski lub nadmorski pejzaż albo widok na miasto. Ważne, aby ujęcie było wykonane z takiej pozycji, która zapewni iluzję, że właśnie to widzimy z okna.

Wysokie rośliny. W przypadku wszelkich tapet z motywami roślinnymi warto w ich bezpośrednim sąsiedztwie postawić rośliny doniczkowe. To może wysokie drzewko umieszczone przy bocznej krawędzi tapety albo drobna, niska obsada na dole. W ten sposób złagodzimy przejście i wzmocnimy autentyczność obrazu.

Tuszowanie łączenia. Wiadomo, że nawet najpiękniejsza fototapeta w pewnym momencie jednak łączy się z podłożem. Aby to zniwelować, stosujemy wspomniany wcześniej zabieg z ustawieniem długiego mebla na takiej ścianie. Doskonale zatrze granicę między nami, a iluzją stworzoną na ścianie, a jednocześnie będzie lepiej wyeksponowany.

Rozwiążanie dla odważnych, czyli iluzoryczne fototapety
Rozwiążanie dla odważnych, czyli iluzoryczne fototapetymateriał zewnętrzny

Nawiązanie estetyczne. Kiedy tapeta ma jakiś motyw przewodni czy kolor, który dominuje, warto we wnętrzu zastosować chociaż jeden albo dwa elementy nawiązujące do tego w wyraźny sposób. Może to być roślina identyczna z tą widoczną na ścianie, bibelot w kształcie jelenia w stylu skandynawskim, muszle czy pomarańczowy dywanik. Ważne, aby to było czytelne, bo tylko tak podkreślimy wagę naszej dekoracji ściennej.

Zastosowanie fototapety na ścianie to możliwość stworzenia interesującej aranżacji, każdego wnętrza domowego i firmowego. Możemy dzięki niej uzyskać imponujący efekt wizualny nie rujnując przy okazji swojego budżetu. A kiedy dekoracja nam się znudzi, można prosto i szybko wymienić ją na inną.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas