Wszystko, co powinnaś wiedzieć o stylu industrialnym

Szukasz pomysłu na urządzenie mieszkania w nowoczesny sposób? Lubisz duże przestrzenie i minimalizm? Postaw na styl industrialny i zamień mieszkanie w stylowy loft rodem z Nowego Jorku lat 50-tych!

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o stylu industrialnym
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o stylu industrialnymmateriały prasowe

Co to jest styl industrialny?

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 50-tych, kiedy to w kraju tym zapanowała recesja. Opuszczone fabryki i magazyny straszyły w niemal każdym większym mieście. Z tych niezagospodarowanych przestrzeni postanowili skorzystać artyści, tworząc tam galerie i pracownie. Tak powstał styl industrialny – niegdyś stworzony przez osoby szukające tanich lokali mieszkalnych, dziś jeden z większych trendów aranżacji wnętrz wśród osób zamożnych.

Do Polski styl industrialny dotarł w latach 90-tych i natychmiast znalazł liczne grono zwolenników. Najlepiej i najszybciej rozwinął się w Łodzi, ale lokale urządzone w tym stylu znajdziemy również w Poznaniu, Warszawie czy Wrocławiu.

Mieszkanie w stylu industrialnym

Styl industrialny nazywany jest też stylem loftowym – od angielskiego słowa loft, oznaczającego poddasze lub strych – mówi Aneta Gardocka, specjalista z firmy lampy.pl. – Cechą charakterystyczną takich loftów jest przede wszystkim duża, otwarta przestrzeń, sporo przeszkleń oraz raczej surowy wystrój. Najczęściej spotykane materiały to beton, kamień, szkło i metal. W loftach za elementy wystroju uchodzi też to, co w standardowym mieszkaniu z reguły chcemy ukryć, czyli wszelkie kable, rury, ceglane ściany czy nawet surowy beton.

Styl industrialny we wnętrzach to także minimalizm, wysokie sufity i stonowane odcienie szarości, czerni czy bieli. Oczywiście pojawiają się także cieplejsze akcenty – tworzy je drewno i ceglane ściany. Dzięki temu we wnętrzu loftowym także można stworzyć przytulną aranżację pełną przestrzeni.

Inną cechą stylu industrialnego jest duża ilość światła – zarówno tego naturalnego, jak i sztucznego.

- Świetnie sprawdzą się tu wszelkie lampy o minimalistycznym designie, najlepiej wykonane z metalu – radzi Aneta Gardocka.

- Dobrze wyglądają klasyczne świetlówki oraz wpuszczone w ziemię czy też w meble oprawy LED, które w prosty sposób podkreślą najciekawsze elementy wystroju. Lampa w stylu industrialnym może być też wykonana na przykład ze szkła czy betonu – takie rozwiązanie jest rzadko spotykane, dzięki czemu zdecydowanie przyciąga uwagę.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o stylu industrialnym
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o stylu industrialnymmateriały prasowe

Styl industrialny w małym mieszkaniu

A co zrobić, gdy marzy nam się mieszkanie w stylu industrialnym, ale dysponujemy jedynie niewielkim metrażem? Wówczas możemy pokusić się o kilka sztuczek aranżacyjnych:

  • W małym mieszkaniu świetnie sprawdzą się lustra – nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, tworząc iluzję głębi, ale też dodadzą jej elegancji.
  • Mała przestrzeń będzie sprawiać wrażenie większej, gdy zadbamy o to, by panował w niej porządek i minimalizm. Warto więc wyeliminować wszelkie zbędne elementy wystroju.
  • Zwróćmy także uwagę na kolory w pokoju – te najciemniejsze zastosujmy na ziemi, a jaśniejsze na ścianach i przy suficie – w ten sposób pomieszczenie będzie się wydawało większe i przestronniejsze.
  • Gdy pomieszczenie jest niskie, zamiast standardowej lampy wiszącej możemy zdecydować się na plafony. Dzięki temu, że znajdują się bezpośrednio przy suficie, nie skracają optycznie pomieszczenia.

Styl industrialny to trend dla osób, które pragną mieszkania wyrazistego i z charakterem. I choć trudno dziś o zakup lub wynajem lokali pofabrycznych, które nadają się na mieszkania, to na szczęście deweloperzy wychodzą naprzeciw temu zapotrzebowaniu, sprzedając lokale, które świetnie imitują pierwotne lofty. Jednak styl industrialny sprawdzi się także w tradycyjnym mieszkaniu – wystarczy zastosować się do podstawowych reguł i dodać do tego odrobinę kreatywności, aby uzyskać prawdziwie niepowtarzalne wnętrze.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas