Wywiad - rzeka z Władysławem Bartoszewskim

"Władysław Bartoszewski. Wywiad - rzeka" z rozmowy Michała Komara to książka, która nie wymaga rekomendacji ani reklamy.

Lecz gdyby jednak próbować ją polecić, trzeba by zacytować którąś z wypowiedzi Profesora. I tu zaczyna się problem, ponieważ należałoby przepisać... cały wywiad - niezwykłą opowieść o sensie uczciwego życia i bohaterstwie, traktowanym tu jako coś całkiem zwyczajnego; o naszej pogmatwanej historii i triumfie zaufania nad podejrzliwością; o istocie człowieczeństwa i optymizmie, mimo wstrząsających doświadczeń.

Od zawsze ciekawy świata, "pożeracz książek" wrażliwy na ludzką krzywdę, Władysław Bartoszewski opowiada o całym swym długim życiu, a obdarzony jest nadzwyczajną, fotograficzną wręcz pamięcią... Od dzieciństwa, przez pobyt w Auschwitz, konspirację, Powstanie Warszawskie, działalność w Radzie Pomocy Żydom, po czasy powojenne, w które wchodził "mając dwadzieścia trzy lata i doświadczenie stulatka": więzienie, pracę dziennikarską, naukową i dyplomatyczną, której ukoronowaniem było stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Osobista historia Profesora pełna jest zaskakujących wydarzeń i anegdot, osób sławnych i bohaterów, znanych nielicznym. Prowadzący rozmowy Michał Komar doskonale wie, kiedy dyskretnie uzupełnić naszą wiedzę, dla jego interlokutora oczywistą, a kiedy tylko słuchać: o polskiej racji stanu, katolicyzmie, tolerancji, skomplikowanych wyborach moralnych, politycznych, ludzkich...

Władysław Bartoszewski

Ur. 19 lutego 1922 w Warszawie - mąż stanu, polski polityk, działacz społeczny, profesor historii, dziennikarz, pisarz, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, organizator pomocy dla uciekinierów z getta warszawskiego i powstańców w 1943 r., uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz opozycji demokratycznej, w latach 1995 i 2000-2001 szef polskiej dyplomacji.

Odznaczony Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RFN (za pracę na rzecz pojednania między Polakami, Niemcami i Żydami), Wielkim Krzyżem (GCLJ) Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy, austriackim Krzyżem Honorowym za Naukę i Sztukę I klasy, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz wieloma innymi odznaczeniami. 15 lipca 1991 nadano mu dyplom honorowego obywatela Państwa Izrael. Laureat wielu nagród literackich. Doktor honoris causa kilku uniwersytetów (m.in. Wrocławskiego, Warszawskiego, Gdańskiego, w Marburgu i Baltimore).

Jest autorem ok. 40 książek i ponad 1500 artykułów, głównie na temat okupacji niemieckiej, wśród nich takich jak: Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945 (1967, oprac. wspólnie z Zofią Lewinówną), Warszawski pierścień śmierci 1939-1944 (1967), 1859 dni Warszawy (1974), Dni walczącej stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego (1984, wznowione przez Świat Książki w 2004), Warto być przyzwoitym (1990 - pierwsze oficjalne wydanie w Polsce). Wiele z jego prac zostało przetłumaczonych na języki obce (w tym angielski i niemiecki).

Michał Komar

Ur. 1946. Scenarzysta i krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych, wydawca i publicysta.

Ukończył Wydział Ekonomiki Produkcji SGPiS w Warszawie (1969), w 1982 otrzymał doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych. Pracował w redakcjach czasopism "Szpilki" i "Miesięcznik Literacki" oraz współpracował w redakcją "Współczesności" i "Dialogu". Kierownik literacki zespołu "Silesia" (1979-83). W 1977-1980 był stałym konsultantem Teatru Sensacji Telewizji Polskiej. W latach 1990-1994 pełnił funkcję wiceprezesa Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Laureat nagrody Klubu Krytyki Filmowej SDP za publikacje o OFFK w Krakowie. Felietonista "Tygodnika Powszechnego". Wykładowca w Collegium Civitas. Autor książek: "Bestiariusz codzienny", "Trzy", "Prośba o dobrą śmierć", "Zmęczenie", "Piekło Conrada".

"Władysław Bartoszewski. Wywiad - rzeka" Rozmawia Michał Komar. Wydawnictwo Świat Książki. Premiera: wrzesień 2006.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas