Zadziwiająca scena w polskim parku. Wszystko uwieczniono na zdjęciach

Polskie Parki Narodowe w mediach społecznościowych opublikowały ostatnio zdjęcia niesamowitej natury, które zbudziły ogromne zainteresowanie internautów i zebrały mnóstwo komentarzy. Nie ma się co dziwić – niecodzienny jest bowiem widok starcia tych dwóch drapieżników

Rysie są rzadko atakowane przez inne drapieżniki. Na ich liczebność ma wpływ brak pożywienia, choroby czy pasożyty
Rysie są rzadko atakowane przez inne drapieżniki. Na ich liczebność ma wpływ brak pożywienia, choroby czy pasożytyFLPA/Paul Sawer /Picsel East News

Jak żyją wilk z rysiem?

W sieci do pracowników Polskich Parków Narodowych internauci często kierowali pytanie "czy ryś z wilkiem żyją pokojowo, czy raczej są dla siebie zagrożeniem?"

Eksperci postanowili rozwiać wątpliwości, zamieszczając obszerną odpowiedź. Jak twierdzą, nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie - zazwyczaj drapieżniki te nie lubią wchodzić sobie w drogę, jednak zdarzają się sytuacje, gdy może dojść między nimi do walki.

Z reguły ta koegzystencja przebiega bezkonfliktowo. Na zjawisko pokojowego współwystępowania rysia i wilka (np. na terenie Puszczy Białowieskiej) naukowcy zwracali uwagę już w latach 90. Najnowsze, prowadzone w Polsce badania nad tymi ssakami wskazują, że dzielenie przez wilki i rysie tych samych areałów nie musi prowadzić do zachować antagonistycznych - okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.
napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele Polskich Parków Narodowych

Pojedynek rysia z wilkiem. Kto wygrał?

Na Facebooku zamieszczona także zdjęcia niecodziennego, rzadko spotykanego widoku, a których widzimy pojedynek dorosłego rysia z wilkiem.

Agresywne zachowanie podczas spotkania dorosłego samca rysia z dorosłym samcem wilka. Walka dwóch drapieżników. Rysiowi udaje się przewrócić wilka na grzbiet i zaatakować jego brzuch.
czytamy na Facebooku

Przyrodnicy wyjaśnili, że do pojedynków między tymi drapieżnikami dochodzi bardzo rzadko, bo mają odmienne preferencje oraz strategie dotyczące polowań.

Wilk to drapieżnik długodystansowy - ściga zdobycz, dopóki braknie jej sił na ucieczkę. Często zagania w miejsce idealne do ataku, np. wąwóz bądź podnóże wzniesienia i zabija wycieńczone zwierzę poprzez przegryzienie pachwiny.

Ryś natomiast wypatruje ofiarę z daleka i powoli się do niej skrada. Stara się być przy tym niezauważony i zamaskować swoją obecność poprzez chowaniem się za krzewami, pniami czy skałkami. Zdobycz dopada w kilku skokach - wskakuje na grzbiet, a następnie chwyta mocno zębami za gardło.

Pracownicy Polskich Parków Narodowych zdradzili też na jedną ciekawą rzecz odnośnie tych wyjątkowych kotów.

Ryś jest bardzo rzadko atakowany przez inne drapieżniki. Z naturalnych czynników wpływających na jego liczebność najistotniejszym jest brak pokarmu, choroby i pasożyty (wewnętrzne i zewnętrzne)
wyjaśnił Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych

Widok pojedynku wilka z rysiem był więc naprawdę wyjątkowy i niesamowite jest to, że udało się tę zaciętą walkę uchwycić.

Aleksandra Szwed: Polsat kojarzy mi się z moim dzieciństwemPOLSAT GO
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas