​Zajrzyj do portfela! Banknoty mogą być warte więcej niż myślisz

Banknoty kolekcjonerskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli płacisz banknotami odruchowo, nie zastanawiając się, co tak naprawdę dostałeś z bankomatu, czas zmienić nawyki! Może się okazać, że twoje pieniądze warte są o wiele więcej.

Zanim wydasz banknoty, spójrz, czy nie mają specyficznego numeru seryjnego
Zanim wydasz banknoty, spójrz, czy nie mają specyficznego numeru seryjnego123RF/PICSEL

Kiedy wypłacasz pieniądze z bankomatu, nie przyglądasz się im zbyt uważnie? Popełniasz ten sam błąd, co tysiące ludzi! Może on sprawić, że pozbędziesz się zastrzyku dodatkowej gotówki.


100 złotych może kosztować kilkaset! Jak to możliwe?

Okazuje się bowiem, że banknoty o dowolnych nominałach tak naprawdę mogą być warte dużo więcej. Wszystko z powodu numeru seryjnego, który znajduje się na dole, po lewej stronie banknotu oraz po prawej stronie banknotu, na środku. Pamiętajmy, żeby zawsze zwracać na niego uwagę, ponieważ wszelkie nietypowe numery będą miały wartość kolekcjonerską!

Na jakie kombinacje zwracać uwagę? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy numer seryjny jest niski - jednocyfrowy (np. 0000005) jest prawdziwym rarytasem na aukcjach.

To jednak nie jedyny przypadek, który może nas ucieszyć. Spójrz też, czy numer seryjny składa się z takich samych cyfr - jeśli tak, masz sporo szczęścia, takie banknoty to również jedne z najbardziej wartościowych.

Numer seryjny banknotu - koniecznie zwracaj na niego uwagę

Kolekcjonerzy szukają również banknotów, których numer seryjny jest ciągiem cyfr (1234567) albo tzw. numerów radarowych, czyli sekwencji, w których trzy pierwsze i ostatnie cyfry są "lustrzanymi odbiciami" (np. 1234321). Warto poszperać w serwisach aukcyjnych - przykładowo na Allegro można znaleźć ofertę sprzedaży banknotu 200-złotowego z numerem 7617167 za 500 złotych.

Co ciekawe, "magiczne liczby" obejmują także kombinację "666" - "diabelska" kombinacja to prawdziwy hit kolekcjonerski! Wszystko dlatego, że wiąże się z nim przesąd, jakoby banknot z takimi numerem miał przyciągać kapitał.

Jak przedstawiają się oferty? Przykładowo, jedna z nich wycenia banknot 100-złotowy z trzema szóstkami w numerze na 500 złotych, ale pojawiają się także o wiele wyższe stawki. 10-złotowy banknot z numerem seryjnym 0666666 kosztował ponad 6 tysięcy złotych!

Niektórzy decydują się także sprzedawać banknoty w seriach. Jeden z użytkowników zdecydował się przedstawić ofertę sprzedaży banknotów 200-złotowych z pięcioma kolejnymi numerami seryjnymi. Koszt takiego zestawu to 1280 złotych.

Może okazać się, że dzięki numerom seryjnym na banknotach masz o wiele więcej w portfelu, niż w rzeczywistości
Może okazać się, że dzięki numerom seryjnym na banknotach masz o wiele więcej w portfelu, niż w rzeczywistości 123RF/PICSEL

Litery w numerze seryjnym banknotu też mają znaczenie

Warto także przyjrzeć się literom w numerze seryjnym. Nie są one aż tak cenne jak wyjątkowe kombinacje cyfr, ale również możemy sprzedać je z zyskiem. Wśród poszukiwanych przez kolekcjonerów banknotów są te z serii AA - przede wszystkim o nominale 50 złotych, AB, YA oraz ZA.

Jeśli jesteśmy właścicielami banknotu o wyjątkowym numerze seryjnym i chcemy sprzedać go na aukcji, warto pamiętać, że w im lepszym stanie będzie banknot, tym większa będzie jego wartość. Najlepiej więc odłożyć go w bezpieczne miejsce i zadbać, aby nie był pomięty ani tym bardziej naddarty.

Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP. One też są cenne!

Banknoty kolekcjonerskie, które emituje Narodowy Bank Polski również są poszukiwane przez numizmatyków. Im rzadszy banknot, tym wyższa jest jego wartość.

Dobrym przykładem jest chociażby wypuszczony przez NBP w 2019 roku banknot 19-złotowy z okazji stulecia działalności Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Niewielki nakład - 55 tysięcy sztuk - i wyjątkowa symbolika sprawiły, że można za niego otrzymać nawet tysiąc złotych.

Banknoty o wyjątkowych numerach seryjnych są sprzedawane na aukcjach
Banknoty o wyjątkowych numerach seryjnych są sprzedawane na aukcjach 123RF/PICSEL
„Ewa gotuje”: Fish piePolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas