Zalety żywej choinki. Oto dlaczego jest lepsza niż sztuczna

Żywa choinka jest lepsza niż sztuczna? Zdecydowanie tak! Wiele osób wciąż ma jednak dylemat, jaką choinkę kupić - żywą czy sztuczną. Wyjaśniamy, dlaczego lepszym wyborem będzie naturalne drzewko.

Polacy najczęściej wybierają świerki
Polacy najczęściej wybierają świerki123RF/PICSEL

Sztuczna choinka jest prostsza w utrzymaniu, nie obsypuje się, łatwiej przy niej dbać o porządek - argumentują zwolennicy sztucznego drzewka. Rzeczywiście, dzięki plastikowym choinkom możemy pozbyć się uporczywych igieł, które trzeba odkurzać. Jednocześnie pozbywamy się jednak bardziej ekologicznej wersji świątecznego drzewka, a zarazem znacznie lepszego dla naszego zdrowia.

Żywa choinka - właściwości zdrowotne

Żywa choinka jest o wiele bardziej korzystna dla naszego zdrowia. Wszystko dzięki zawartym w niej olejkom eterycznym - można śmiało powiedzieć, że dzięki aromaterapii żywe choinki działają antystresowo. Duża część Polaków decyduje się na kupno świerku - i słusznie! Olejek z tego drzewa ma działanie uspokajające, wyciszające i odprężające. Świetnie działa na spięte mięśnie.

Innym popularnym drzewkiem jest jodła, wybierana dlatego, że jest drzewem wyjątkowo trwałym - ma igły, które po wyschnięciu nie opadają, ale trzymają się bardzo długo. Olejek z tej choinki jest również bardzo cenny dla zdrowia. Często wykorzystuje się go w lekach na ból gardła oraz rozgrzewających maściach. Ma działanie antybakteryjne, jest skuteczny na ból głowy i infekcje.

Z kolei olejki sosnowe mają działanie pobudzające i wzmacniające. Sosna jest idealna, gdy doskwierają nam objawy przeziębienia - łagodzi katar (dzięki żywicy tego drzewa produkowana jest terpentyna, która pomaga również przy bólach reumatycznych) oraz kaszel.

Jakie są wady żywej choinki? Te osoby powinny na nią uważać!

Żywa choinka może być ryzykowna jedynie dla alergików. Na jej gałęziach i igłach gromadzą się małe zarodniki kurzu, jednak trzeba pamiętać, że sztuczna choinka również zbiera kurz.

W przypadku żywej choinki alergicznie można zareagować również na soki drzewne, pyłki i terpeny, którym zawdzięczamy mocny, iglasty zapach. Ponadto żywa choinka zawiera zarodniki grzybów pleśniowych, które również mogą wywołać alergię.

Przeczytaj też:

Co się dzieje z cenami choinek? Tyle zapłacisz w markecie

Ile Polacy planują wydać na prezenty świąteczne? Nie zamierzamy oszczędzać

Żywa choinka: Jak przedłużyć jej trwałość?

* * *

Zobacz więcej:

Od baby bluesa do depresjiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas