Żarty hodży Nesreddina

"Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina" Idriesa Shaha zamyka cykl książek o hodży, w którym ukazały się do tej pory "Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina" i "Fotele niewiarygodnego hodży Nasreddina".

Hodża Nasreddin, duchowy brat Dyla Sowizdrzała i Don Kichota, arabskiego Dżuhy i naszego rodzimego Głupiego Jasia, urodził się w małej wiosce w środkowej Anatolii w 1208 roku. Podobno, bowiem widuje się go do dziś w najlepszym zdrowiu w wielu zakątkach świata, od Bliskiego Wschodu poprzez Azję, aż do obu Ameryk, na Bałkanach i w Himalajach.

Reklama

Kiedy pewnego razu zapytano hodżę Nasreddina dlaczego księżyc w pełni robi się coraz mniejszy i wreszcie znika, odpowiedział, że kroi się go na maleńkie kawałeczki, z których powstają gwiazdy. Ile gwiazd na niebie, tyle opowieści o sufickim mędrcu.

Trudno połapać się w rozlicznych "wcieleniach" Nasreddina, bo jest raz nauczycielem, raz uczniem, raz sędzią raz złodziejem, raz dłużnikiem, raz wierzycielem. Raz jest młody, raz stary, raz mądry raz głupi, raz przebiegły, to znów naiwny jak dziecko... Jedno jest pewne - ma złote serce, a przypowieści o nim są nieśmiertelne, bo nigdy nie przestają rozśmieszać, zadziwiać i uczyć.

"Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina", autor: Idries Shah, premiera: czerwiec 2009. Wydawnictwo: Drzewo Babel

Wydawnictwo Drzewo Babel

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje