Zero waste w kilku krokach

Propagowanie idei zero waste czy less waste przyczyniło się do wzrostu świadomości konsumentów. Zrozumieli oni, jaki wpływ na planetę mają ich codzienne wybory. Coraz więcej osób decyduje się na życie według podstawowych zasad zero waste, czyli 5R.

W walce o lepsze jutro małe kroki mają ogromne znaczenie
W walce o lepsze jutro małe kroki mają ogromne znaczenie123RF/PICSEL

Zero waste to styl życia, polegający na jak najmniejszym generowaniu odpadów przez człowieka. Nurt ten stał się w ostatnim czasie bardzo modny. Okazuję się, że bycie less waste wcale nie jest takie trudne! Wystarczy pięć kroków.

Refuse (odmawiaj)

Na świecie produkowana jest masa zanieczyszczeń. Niektórych można uniknąć. Jak? Wystarczy, że konsumenci przestaną używać jednorazowych siatek. Na zakupy można zabrać własną materiałową torbę. Sklepy stacjonarne i internetowe coraz częściej decydują się na odchodzenie od plastikowych opakowań. Co możemy zrobić we własnym domu? Przygotowywać posiłki i pakować je w pojemniki wielokrotnego użytku. To łatwy sposób, który przyczyni się do zmniejszenia odpadów.

Reduce (redukuj)

Ludzie gromadzą wiele przedmiotów, które nie są im potrzebne. Najbardziej widoczne jest to na przykładzie przemysłu odzieżowego. 62 mln ton rocznie — tyle wynosi światowa produkcja ubrań. Każdego roku 60 proc. wyprodukowanej odzieży trafia na śmietnik.

Rozwiązaniem problemu są świadome zakupy i ograniczenie nabywanych ubrań. Duże znaczenie ma wybieranie produktów uniwersalnych, o wysokiej jakości. Na szczęście producenci odzieży podążają tym nurtem. Na przykład marka Buff oferuje produkty z materiałów naturalnych (wełny merynosów), a także wielofunkcyjne, ekologiczne chusty. Do produkcji każdej z nich zużyto dwie butelki PET. Sama chusta w jednej chwili może stać się czapką, kominem, opaską, kominiarką — a nawet gumką do włosów.

Sięgajmy po tego typu akcesoria. W ten sposób zyskamy miejsce w szafie, zaoszczędzimy i zmniejszymy zanieczyszczenie środowiska.

Jeśli dalej chcemy cieszyć się piękną przyrodą, musimy podjąć walkę o przyszłość planety
Jeśli dalej chcemy cieszyć się piękną przyrodą, musimy podjąć walkę o przyszłość planetymateriały prasowe
Niektóre firmy odzieżowe przetwarzają plastik i wykorzystują go ponownie
Niektóre firmy odzieżowe przetwarzają plastik i wykorzystują go ponownie123RF/PICSEL

Reuse (używaj ponownie)

Wiele rzeczy bez potrzeby wyrzuca się na śmietniki, choć da się wykorzystać je ponownie. Zwolennicy zero waste rekomendują ponowne używanie przedmiotów. Zamiast chodzić na zakupy do sieciówek, lepiej jest wybierać second-handy. Niezniszczone ubrania można przerobić, oddać potrzebującym albo sprzedać. Słoiki po przetworach mogą znaleźć zastosowanie jako naczynia do przechowywania przypraw, kasz itd. Takie podejście pozwala ograniczyć odpady produkowane przez przeciętne gospodarstwo domowe.

Recycle (segreguj i przetwarzaj)

Segregacja i recykling odpadów to podstawowe oręże w walce o czyste środowisko. Poprzez segregowanie śmieci każdy może przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu wielu materiałów na ekosystem. Świat jest zanieczyszczony plastikiem do tego stopnia, że ludzie i zwierzęta wchłaniają go z jedzeniem, wodą, a nawet — powietrzem.

Na szczęście sytuacja powoli się zmienia. Rośnie świadomość społeczeństwa. Od kilku sezonów recykling w branży modowej to gorący trend. Największe marki sięgają po materiały pochodzące z tego źródła.

Recykling kojarzy się głównie z materiałami, takimi jak: plastik, szkło, papier. Nie każdy ma świadomość, że przetwarzać można także zniszczone ubrania. Powstają z nich ściereczki, papier wysokiej jakości, izolacje w samochodach lub wypełniacze do siedzeń. Tylko 1 kg używanej odzieży przeznaczonej do recyklingu pozwala zredukować 6 tys. litrów wykorzystywanej wody oraz 3,6 kg emitowanego dwutlenku węgla!

ROT

Odpady biodegradowalne to dla wielu osób bardzo kłopotliwa frakcja. Resztki jedzenia, skórki wydzielają niezbyt przyjemne zapachy. Nie wszyscy wiedzą, jak z nimi postępować. Warto oddzielać je od pozostałych śmieci. Takie odpady można umieścić w kompostowniku i wykorzystać do nawożenia ogródka, domowych roślin.

Bezpieczne i czyste środowisko naturalne wpływa na polepszenie jakości życia. Wystarczą niewielkie zmiany Nasze codzienne, drobne wybory pomogą uratować świat, który znamy.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas