Zmierzch

Pewnego wrześniowego dnia pięcioletni Jens wdrapuje się na mur okalający gospodarstwo jego dziadków i znika w jesiennej mgle. Wszyscy uważają, że chłopiec zgubił drogę i utopił się w pobliskiej zatoce. Tylko jego matka, Julia Davidsson nie może się pogodzić z taką wersją wydarzeń.

Dwadzieścia lat później, do domu starców, w którym przebywa ojciec Julii, Gerlof, zostaje przysłany dziecięcy sandał. Stanie się on powodem rozpoczęcia śledztwa dotyczącego wydarzeń sprzed lat, które sięgnie daleko poza zaginięcie Jensa. Julia powoli poznaje mroczne sekrety olandzkiej społeczności i jest coraz bliżej odkrycia, co naprawdę zdarzyło się tamtego jesiennego dnia. Czy starczy jej sił, by zmierzyć się z dawną tragedią i czy zdąży dotrzeć do prawdy skrupulatnie ukrywanej przez lata.

Reklama

Znakomita i trzymająca w napięciu intryga szwedzkiego mistrza kryminału to intelektualna przygoda nie tylko dla koneserów gatunku.

"Debiut, który robi naprawdę duże wrażenie. Mieszanka tajemnicy i głębi, będąca znakiem rozpoznawczym dobrej powieści. Theorin snuje swą opowieść powoli, doskonale oddając nieomylne poczucie zapadania się w ciemność, dbając raczej o przekazanie atmosfery i stworzenie obrazu niż bawienie się słowami."
"Sydsvenskan"

"Zacząłem czytać i nie mogłem przestać. Książka Theorina jest tak świetna, że przyznaję jej najwyższą ocenę bez najmniejszego wahania. Złożona, sugestywna, jeżąca włosy na głowie narracja napada czytelnika i porywa go w opustoszały i przerażający krajobraz północnej Oland."
"Barometern"

"świetny debiut, wyrazisty i pełen różnorodnych środków wyrazu."
"Dagens Nyheter"

"Ta książka prześladuje czytelnika i nie sposób odłożyć jej, nie doczytawszy do końca."
"Olandsbladet"

"W 'Zmierzchu' Theorina jest coś hitchcockowskiego."
"Femina"

Johan Theorin (urodzony w 1963 roku w Göteborgu) jest dziennikarzem i pisarzem. Jego debiutancka książka "Zmierzch" od razu odniosła duży sukces artystyczny, komercyjny i międzynarodowy (prawa do ksiązki sprzedane zostały do kilkunastu krajów). W 2007 pisarze i krytycy należący do Szwedzkiej Akademii Kryminału uznali ją za najlepszy debiut w kategorii "Mystery Novel".

Johan Theorin porównywany jest do tak uznanych twórców kryminałów, jak Stieg Larsson i Henning Mankell. W planach ma stworzenie cyklu luźno ze sobą powiązanych powieści, których akcja rozgrywać się będzie na Olandii.
Johan Theorin
Zmierzch

Wydawnictwo Czarne
Dowiedz się więcej na temat: julia | debiut

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje