14 lutego - Dzień Chorych na Padaczkę

14 lutego to nie tylko święto zakochanych, ale też Dzień Chorych na Padaczkę. Z tej okazji w sobotę w różnych miejscach Warszawy chorzy na epilepsję, ich krewni i przyjaciele będą rozdawać "walentynki" z informacjami o padaczce.

Akcję pod hasłem "Zauważ mnie" organizują stowarzyszenia pacjentów - m.in.: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę (oddział w Sławnie oraz w Lublinie), Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół "Spokojna Głowa", Fundacja Oli Leśniewskiej oraz portal Tacyjakja.pl.

Reklama

"Chcemy, by społeczeństwo zauważyło nas - chorych na padaczkę. Poprzez tę akcję chcemy pobudzić do refleksji, że życie to nie tylko piękne, radosne chwile, ale też trudne momenty, w których wyrozumiałość i zwyczajne wsparcie jest niezwykle potrzebne" - powiedziała Jadwiga Grochowalska, prezes oddziału Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Sławnie.

Rozdawane w ramach akcji "walentynki" mają edukować na temat tego, jak zachować się w przypadku napadu padaczkowego u chorego. "Wiele osób niestety nie zna objawów epilepsji i nie wie co robić w takiej sytuacji" - wyjaśnia Grochowalska. Z powodu niekontrolowanych napadów padaczki oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia, wielu chorych jest zmuszonych zrezygnować z nauki, pracy, rodziny.

Tymczasem dzięki odpowiedniej terapii oraz akceptacji społeczeństwa chorzy na padaczkę mogą normalnie żyć i odnosić sukcesy w wielu dziedzinach. Przykładami osób, którym się to udało, są m.in.: Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte, Elton John.

Padaczka jest przewlekłą chorobą neurologiczną spowodowaną zaburzeniami w czynności mózgu. Nadmierne wyładowania komórek nerwowych prowadzą do wystąpienia napadów, które mają postać drgawek bądź krótkotrwałych zaburzeń świadomości.

Dowiedz się więcej na temat: chorzy

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje