Reklama

Reklama

Amazonki w XXI wieku

W ostatnim czasie znów dużo mówi się o amazonkach. Naukowcy w wielu miejscach świata odkryli groby kobiet-wojowniczek. Na Ukrainie zaś rośnie w siłę szczep nowoczesnych amazonek.

Najwięcej informacji o amazonkach przekazały greckie mity. Przykładowo, dziewiąta z prac Heraklesa polegała na zdobyciu złotego pasa Hipolity, królowej amazonek. Amazonki miały też wziąć udział w wojnie trojańskiej. Później legendę amazonek krzewili średniowieczni kronikarze, tacy jak autor księgi "Skarbiec wiedzy" Brunetto Latini, czy Adam z Bremy. Dziś o współcześnie żyjących amazonkach informują dziennikarze.

Reklama

Amazonki z XXI w. nazywają siebie Asgarda i mieszkają w ukrywanym przed światem ośrodku w Karpatach, gdzieś na południowym wschodzie Ukrainy. Jest ich ponad 150. To w większości młode kobiety, które zostały ciężko doświadczone przez los - ofiary przemocy domowej i przestępstw na tle seksualnym. Ich przywódczynią jest Katerina Tarnowska, ubierająca się na biało 30-latka o blond włosach związanych w koński ogon.

Amazonki z Ukrainy

O istnieniu Asgarda poinformowała świat Jenna Martin, reporterka nowojorskiego Planet Magazine, która jesienią 2009 r. wyruszyła tropem wskazanym przez fotografika Guillaume Herbauta. Herbaut odkrył niezwykłą wspólnotę kobiet wojowniczek w 2004 r. Gdy reporterka wybrał się na Ukrainę, aby dokumentować Pomarańczową Rewolucję. Francuz zdobył zaufanie Asgarda i te pozwoliły mu, by je obfotografował oraz sfilmował.

Asgarda żyją w odosobnieniu reaktywując tradycje kobiet z dawnego plemienia Scytów, które w mitologii starożytnych greków zwano amazonkami. Ukrainki wspólnie mieszkają w ośrodku, którego dokładną lokalizację starają się zachować w tajemnicy. Uczą się dawnych tańców oraz wszelkich umiejętności tradycyjnie uznawanych za kobiece. Propagują ekologiczną żywność i tradycyjne potrawy, a także uprawiają warzywa i owoce.

Ale, jak przystało na amazonki, sposobią się też w sztukach walki. Głównym ich nauczycielem jest jeden z nielicznych we wspólnocie mężczyzn, Volodymir Stepanowycz, mistrz karate jeszcze z czasów dawnego Związku Radzieckiego.

Praca, nauka i wypoczynek

Ukraińskie amazonki pod wodzą Kateriny Tarnowskiej żyją według ściśle określonych reguł. Noszą zarówno nowoczesne ubrania, jak też tradycyjne ukraińskie stroje ludowe. Opanowują umiejętności przydatne w życiu codziennym stawiając na nauki przyrodnicze, co ma sprawić, że staną się kobietami idealnymi. Żyjąc w zgodzie z naturą odwołują się do duchowej tradycji zarówno prawosławia, jak i mitów scytyjskich. Stawiają na połączenie sztuki ludowej, nauki, sportu i dbałości o zdrowie.

Asgarda nie stronią też od polityki. Popierają wizję odrodzenia ojczyzny, wielkiej i silnej Ukrainy oraz Julię Tymoszenko, jako naturalną przywódczynię narodu i silną kobietę.

Waleczne Asgarda nie są zamkniętą społecznością, jednak każda kandydatka na amazonkę musi spełniać określone warunki. W siedzibie ukraińskich amazonek niełatwo spotkać mężczyznę i nie ma tam dzieci. Życie codzienne podporządkowane jest rytuałowi pracy, nauki i czynnego wypoczynku.

Dowiedz się więcej na temat: groby | Ukraina | naukowcy | XXI wiek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje