Reklama

Reklama

Amazonki w XXI wieku

Sekta czy plemię?

Jak właściwie sklasyfikować Asgarda? Czy jest to plemię, czy stowarzyszenie?

Reklama

- Według mnie, Asgarda, to już na pierwszy rzut oka zaczątek nowej sekty - stwierdza Guillaume Herbaut.

Inaczej rolę Asgarda postrzega założycielka tej wspólnoty.

- Na wschodnim obszarze Ukrainy wiele kobiet ma cechy wojowniczek. Są dumne, odważne, stałe w sądach i o silnej wierze. Duch starożytnych amazonek wciąż żyje w naszym narodzie - zapewnia Katerina Tarnowska. - By wydobyć najlepsze cechy z naszych kobiet potrzebna jest im inicjacja w miejscu odseparowanym od zgnilizny świata.

Ukraińskie amazonki opierają się nie tylko na legendzie, ale też na pradawnej tradycji, której realne istnienie potwierdzają ostatnio naukowcy. Bo w XXI stuleciu odkryto liczne ślady po dawnych kobietach-wojowniczkach.

Amazonki istniały naprawdę

W 2001 r. na stepach Kazachstanu ekspedycja archeologów z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu i brytyjskiego Royal Geographic Society odkryła starożytne grobowce kobiet. Były to wojowniczki pochowane ze zbroją, bronią i końską uprzężą. Miecze, sztylety i ostrza włóczni nosiły ślady użytkowania - służyły do walki, a nie wyłącznie do rytualnego wyposażenia grobów. Poza tym rękojeści broni były zmniejszone, przystosowane do drobniejszych, kobiecych dłoni. Na resztkach skóry zachowanej na zwłokach kobiet odkryto tatuaże o militarnym znaczeniu: głowy wilków i niedźwiedzi, oraz czaszki ze skrzyżowanymi piszczelami. Znalezisko to datowano na X-VIII w. p.n.e.

Także w grudniu 2004 r. archeolodzy odkryli groby amazonek. Najpierw opublikowano wyniki badań irańskiego archeologa Alirezy Hojabri-Nobari'ego nad zawartością grobu wojownika sprzed 2 tys. lat, który odkryto w Tabriz na północnym zachodzie Iranu. Analiza DNA dowiodła, że jest tam pogrzebana irańska amazonka.Do mogiły włożono jej zbroję i miecz.

Kilka tygodni później brytyjscy naukowcy poinformowali o swym odkryciu dokonanym w pobliżu Brougham w Cumbrii na północnym zachodzie Anglii. Na wykopaliskach w miejscu dawnego rzymskiego obozu wojskowego z III wieku n.e. uczeni odkryli szczątki kobiet pochowanych z bronią. Były one wojowniczkami rzymskiej armii w ramach oddziału utworzonego z ludności regionu delty Dunaju, który podlegał Rzymowi.

Później, w listopadzie 2007 r., naukowcy odkryli grobowce amazonek w Kambodży. Zespół archeologów działający pod auspicjami International Research Center for Japanese Studies i kierowany przez japońskiego badacza dr Yoshinori Yasudę, natrafił w ruinach Phum Snay w północno-zachodniej Kambodży na groby 5 kobiet pochowanych z bronią. W mogiłach zachowały się hełmy oraz miecze z ostrzami z brązu i stali.

Legenda amazonek odżyła. Jednak dopiero czas pokaże, czy Asgarda faktycznie okażą się godnymi następczyniami amazonek znad Dunaju, z kazachskich stepów, z Iranu i Kambodży.

Tadeusz Oszubski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje