Reklama

Reklama

Choroba szalonych krów może dotyczyć większej liczby osób

Najnowsze badania brytyjskie wskazują, że choroba szalonych krów może dotyczyć większej liczby osób, niż do tej pory uważano - powiedział prof. Paweł Liberski, specjalista ds. chorób wywoływanych przez priony.

Uważano, że istnieją dwie zasadnicze formy choroby Creutzfeldta-Jacoba (CJD). Sporadyczna, która nie wiadomo było, czym jest spowodowana oraz odzwierzęcy wariant choroby Creutzfeldta-Jacoba, czyli ten, który powstał w wyniku zakażenia chorobą szalonych krów (BSE) - mówił Liberski.

Reklama

Dodał, że w kilku krajach w ciągu ostatniego roku zaczęto odnotowywać dramatyczny wzrost częstości zachorowania na sporadyczną postać choroby CJD, która występuje raz na milion przypadków.

Liberski poinformował, że na początku grudnia w Paryżu przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w Londynie, które sugerują, że część sporadycznych przypadków choroby CJD jest wynikiem infekcji BSE, czyli spożycia zakażonego mięsa.

- Okazuje się, że BSE nie powoduje tylko odzwierzęcy wariant CJD, ale jakiś odsetek sporadycznych przypadków choroby Creutzfeldta-Jacoba. Do tej pory wydawało się, że sporadyczna forma choroby CJD i odzwierzęcy wariant są to zupełnie inne choroby. Okazuje się, że to jest nieprawda - tłumaczy.

Według niego, oznaczać to może, że "poza epidemią odzwierzęcego wariantu CJD, która na świecie rozwija się dość znacznie, będzie dodatkowa epidemia choroby CJD, nieodróżnialna od przypadków sporadycznych w sensie klinicznym i neuropatologicznym".

- Jest to bardzo niepokojące, bo to znaczy, że więcej ludzi zachoruje niż do tej pory przypuszczano i więcej ludzi umrze - powiedział.

Jak poinformował, wszystkich przypadków odzwierzęcego wariantu CJD odnotowano w Wielkiej Brytanii 129, we Francji 6 przypadków, po jednym we Włoszech, USA, Kanadzie, Singapurze.

- Przypadek USA i kanadyjski są w rzeczywistości przypadkami Wielkiej Brytanii, tzn. że ludzie wcześniej mieszkali na Wyspach Brytyjskich, a później wyjechali za ocean - tłumaczy.

Dodał, że ostatnio odnotowano duże zainteresowanie CJD przez federalne instytucje amerykańskie, np. Departament Obrony przeznaczył 42 mln dolarów na badania nad tym tematem.

Dowiedz się więcej na temat: choroby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje