Reklama

Reklama

Dziecko i dom - tylko na jej głowie

W wielu polskich domach zajmowanie się dzieckiem to wciąż obowiązek jedynie kobiety. Ojcowie są od zabawy i załatwiania urzędowych spraw, matki - od codziennej prozy życia: karmienia, ubierania, chodzenia do lekarza, odrabiania lekcji, itp.

Panowie chętnie widzieliby matki swoich dzieci wyłącznie w domu, a nie rozdarte między pracą i 

Reklama

rodziną. Nie brakuje takich, którzy twierdzą, że praca zawodowa kobiety szkodzi wręcz życiu rodzinnemu i odbija się negatywnie szczególnie na dzieciach. Co prawda wiele pań podziela tę opinię, ale wiele też uważa, że pracę można pogodzić z prowadzeniem domu i czerpać z niej satysfakcję.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Opinii i Rynku Pentor na zlecenie biura pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn w ramach kampanii "Czas na równe traktowanie", Polki znacznie częściej niż Polacy opiekują się dziećmi; w 43 proc. domów obowiązki te spadają wyłącznie na kobiety, w zaledwie 6 proc. zajmują się tym tylko mężczyźni.

Kobiety nie tylko przygotowują dzieciom posiłki (zajmuje się tym 93 proc. ankietowanych pań), ale i ubierają je (91 proc.), chodzą z nimi do lekarza (92 proc.), pomagają w odrabianiu lekcji (82 proc.).

Kobiety w znacznie większym stopniu niż mężczyźni są obciążone "sytuacjami awaryjnymi", takimi jak np. organizowanie opiekunki do dziecka w przypadku nagłej potrzeby. Zajmuje się tym 89 proc. pań i tylko 11 proc. panów.

Nieco większą aktywność mężczyzn odnotowano jedynie w przypadku załatwiania spraw urzędowych dotyczących dziecka - przyznaje się do tego 29 proc. ankietowanych mężczyzn. 11 proc. badanych mężczyzn przyznaje, że chętnie bawi się z dziećmi.

Ankietowanych poproszono również o opinię na temat wpływu pracy zawodowej kobiet na życie rodzinne. 44 proc. mężczyzn zgadza się ze stwierdzeniem, że "szkodą dla dziecka jest, gdy jego matka pracuje zawodowo". Podobnie uważa 38 proc. kobiet. 31 proc. panów uważa, iż stała praca kobiety przynosi szkodę życiu rodzinnemu. Z opinią tą zgadza się 26 proc. pań.

Niemal tyle samo Polek, co Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że prowadzenie domu może dać kobiecie tyle samo satysfakcji co praca zawodowa. Pod zdaniem tym podpisuje się 43 proc. mężczyzn i 41 proc. kobiet.

Dowiedz się więcej na temat: matki | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje