Reklama

Reklama

Grzechy rodziców

Wychować dziecko na wrażliwego, mądrego i odpowiedzialnego człowieka to nielada sztuka. Dorośli coraz częściej przestają sobie radzić z tym zadaniem.

Miotają się między surową dyscypliną, systemem kar i zakazów a wychowaniem bezstresowym, pozbawionym jakichkolwiek reguł. Zapominają, że sami mają być dla dziecka wzorcem postępowania. Popełniają wiele błędów, które mają potem konsekwencje w życiu dzieci.

Nie traktuj dziecka jak kolegi

Dziecko potrzebuje rodziców, którzy stanowią dla niego autorytet, pokażą mu w codziennej praktyce, jak żyć. Mały człowiek nie jest gotowy do samodzielności, wymaga ochrony ze strony dorosłych. Nie należy wtajemniczać go we wszystkie sprawy, pytać przy każdej okazji o zdanie i pozwalać decydować o sobie. Takie postępowanie obraca się przeciw dziecku, które powinno czuć, że to rodzice są za niego odpowiedzialni. Dziecku, które od najmłodszych lat ma prawo samo wyznaczać sobie normy postępowania, brakuje moralnego wzorca.

Reklama

Nie niszcz poczucia bezpieczeństwa

Rodzice coraz wcześniej zaczynają uświadamiać dzieciom, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Chcąc je przygotować na wszelkie groźne sytuacje, przedstawiają świat jako nieprzyjemny. Dzieci pozbawione są w ten sposób poczucia beztroski, ale i zarazem bezpieczeństwa. Trudno potem od nich oczekiwać optymizmu i zachwytu nad światem.

Pozwól na beztroskie dzieciństwo

W świecie, w którym coraz trudniej o atrakcyjną pracę, rodzice starają się zapewnić dzieciom już od najmłodszych lat staranne przygotowanie. Dodatkowe zajęcia, kursy, warsztaty, zawody - to wszystko ma ułatwić kiedyś dziecku wyścig po sukces. To wszystko jednak sprawia też, że dzieciństwo, które ma być przede wszystkim okresem zabawy, staje się pierwszym etapem rywalizacji. Niestety dzieci coraz częściej padają ofiarą wybujałych ambicji rodziców, zwłaszcza tych, którym w życiu nie udało się odnieść wymarzonego sukcesu. Teraz liczą oni na to, że sukces nie ominie ich "dobrze przygotowane" dzieci.

Znajdź czas dla dziecka

Komputer, telewizor, telefon, atrakcyjne zabawki - to wszystko nie zastąpi coraz bardziej zajętych rodziców. Dzieci coraz częściej pozbawione są możliwości porozmawiania z nimi i spędzenia wolnego czasu. Rodzice przestali mieć czas na to, aby wpoić dzieciom najważniejsze zasady czy nauczyć je kulturalnego zachowania. Liczą na to, że wyręczy ich w tym przedszkole, szkoła, Kościół, itd.

Naucz, co jest w życiu najważniejsze

Dzieci obserwując świat dorosłych, mogą dojść do przekonania, że najważniejsze w życiu są pieniądze, kariera, umiejętność "rozpychania się łokciami", kombinowania i dążenia do celu za wszelką cenę. Nie ma w nim natomiast miejsca dla takich wartości, jak uczciwość, wrażliwość, rzetelność. To rodzice swoim przykładem powinni przekonać dzieci, że własne szczęście należy budować w zgodzie ze swoim sumieniem i uczuciami innych ludzi.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | rodzice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje