Reklama

Reklama

Janerka w krakowskim Żaczku

Lech Janerka na firmamencie polskiej muzyki rockowej pojawił się pod koniec lat siedemdziesiątych. Wraz z żoną - Bożeną Janerką - występował wtedy na festiwalach piosenki studenckiej.

Jest jednym ze współzałożycieli zespołu Klaus Mitffoch, od 1984 roku nagrywającym pod własnym szyldem. Na dorobek muzyczny Janerki składa się obecnie 8 płyt studyjnych zawierających 98 utworów w przeważającej części napisanych i skomponowanych przez samego artystę. Od początku solowej kariery artystę wspiera grająca na wiolonczeli żona Bożena.

Reklama

W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, który (w składzie z Janerką) nagrał tylko jedną płytę (Klaus Mitffoch), która przez wielu uznana została za jedną z najistotniejszych w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Ekspresją album dorównywał ekspresji zespołów punk rockowych, charakteryzował się jednak znacznie bardziej rozbudowaną warstwą melodyjną i harmoniczną. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat osiemdziesiątych, wiele z nich stanowiła zawoalowana krytyka panującego reżimu, a także wezwanie do walki (np. Powinność kurdupelka, Klus Mitroch). Album zwyciężył w ankiecie Magazynu Muzycznego wśród dziennikarzy na album trzydziestolecia i wśród czytelników Tylko Rocka na album lat 80.

W 1986 roku po rozpadzie zespołu Janerka wydał Historię podwodną - płytę, sygnowaną już swoim imieniem i nazwiskiem. Płyta - o znacznie spokojniejszym (muzycznie i lirycznie) charakterze oceniona została zarówno przez krytyków jak i słuchaczy bardzo wysoko. Niemal wszystkie zawarte na niej utwory znalazły się na krajowych listach przebojów (np. Konstytucje, Niewole, Ta zabawa nie jest dla dziewczynek).

W następnych latach Janerka wydał kolejne albumy. Nie przyniosły one już tak spektakularnych sukcesów, niemniej ugruntowują jego pozycję na polskim rynku muzycznym, jako twórcy niezależnego, oryginalnego - pozostającego niejako na uboczu sceny rockowej.

Koncert artysty odbędzie się 6 kwietnia, w czwartek, w Klubie Studenckim Żaczek, al. 3 - go Maja 5 w Krakowie. Bilety 15 zł w przedsprzedaży, 20 zł w dniu koncertu. Początek o 20.00.

Dowiedz się więcej na temat: klaus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje