Reklama

Reklama

Joga dla dzieci?

Wśród wielu ofert na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci coraz częściej pojawia się joga.

Joga dla dzieci?! Czy to kolejna próba drenażu naszych kieszeni bazująca na chwilowej modzie, a jeszcze bardziej na snobistycznych ambicjach na to, co wschodnie, egzotyczne i nie całkiem zrozumiałe? Czy dzieciak nie powinien po prostu kopać piłki?

Reklama

Jasne, to duże uproszczenie. Szczególnie, jeśli mamy zagospodarować czas dziewczynce...

Joga to bardzo stara forma aktywności ruchowej. Odnaleziono dowody, że istniała już kilka tysięcy lat temu. Archeologowie wykopali w dolinie Indusu figurki przedstawiające ludzkie sylwetki w dziwnych, powyginanych pozach. Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że są to jogini w asanach tzn. w pozycjach, które są istotą praktyk jogi. Słowo asany wywodzi się z języka staroindyjskiego, z sanskrytu. Asany to pozycje medytacyjne, w których adept jogi zastyga aktywizując ciało i umysł. Pozycji jest około 200. Można powiedzieć, że wysiłek praktykującego dociera do każdego mięśnia, ścięgna, stawu. To z pewnością wielka zaleta jogi.

Generalnie wszystko to wiemy. To, że stanie na głowie jest zdrowe, a pozycja lotosu (ten symbol doskonałości osiąganej przez jogina) jest raczej awykonalna. Ale jak to wszystko się ma do naszych dzieciaków? Czy jest im to potrzebne? Czy nie ryzykujemy oddania dziecka do czegoś na kształt sekty?

Otóż sprawa ma się tak, jak w wielu innych przypadkach zajęć pozalekcyjnych. To, czy ten czas będzie dla dziecka pożyteczny i zaprocentuje w przyszłości zależy od sposobu prowadzenia zajęć i predyspozycji dziecka.

Hatha joga to jeden z odłamów starożytnej jogi. Powstał współcześnie, a właściwie współcześnie został wyodrębniony i usystematyzowany jako sztuka doskonalenia ciała. Polega ona na ćwiczeniu pozycji (asanów), wykonywaniu odpowiednich ruchów i oddechów. Hatha joga to też gimnastyka (prawda, że brzmi swojsko, jak "pierogi" w Chicago?). To również nauka oddychania, ale to na pewno nie dla naszych milusińskich.

Dowiedz się więcej na temat: joga

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje