Reklama

Reklama

Koniec straszenia!

Kampanie reklamowe, które wzbudzają lęk przed chorobą, czasami przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Pacjenci nie zgłaszają się na badania kontrolne, bo boją się diagnozy - wyjaśnia "Życie Warszawy".

NFZ nie chce już straszyć kobiet możliwością wykrycia u nich nowotworu. To zwrot o 180 stopni.

Do udziału w badaniach cytologicznych i mammografii mają zachęcać kolorowe, przyjazne zaproszenia, a nawet konkursy. Fundusz chce włączyć w kampanie także...proboszczów.

W zeszłym roku na bezpłatne badania cytologiczne, dzięki którym można wykryć raka szyjki macicy, zgłosiło się 6,2 proc. uprawnionych do niego mieszkanek Mazowsza. Średnia krajowa wyniosła 7 proc. Trochę lepiej wypadł program wykrywania raka piersi. Z mammografii skorzystało na Mazowszu ok. 19 proc. pań, a w całym kraju 21 proc. Ale i tak to stanowczo zbyt mało. Dlatego, już w marcu ma ruszyć całkiem nowa odsłona profilaktycznych programów NFZ. Data nie jest przypadkowa. Fundusz chce zdążyć na Dzień Kobiet.

Reklama

Poprzednie kampanie okazały się nie do końca trafione. Pod koniec lat 90. polscy onkolodzy alarmowali: - Co dziesięć lat z mapy Polski za sprawą raka piersi znika pięćdziesięciotysięczne miasto kobiet. Potem podobny ton przyjęły hasła NFZ. Okazało się jednak, że takie komunikaty wywołują lęk. Wiele kobiet boi się iść na kontrolne badania, a jeszcze bardziej obawia się wykrycia choroby.

Obecnie nad nową, atrakcyjną formą kampanii pracują graficy. Kolory będą żywe, wesołe, optymistyczne. - Chcemy, by zaproszenia wyglądem i treścią nawiązywały do prasy kobiecej, ale nie tej ekskluzywnej, lecz najbardziej popularnej - mówi Edyta Grabowska-Woźniak, rzeczniczka NFZ.

W nową kampanię chce się też włączyć Kościół. To bardzo ważne, bo największy problem jest z zachęceniem do badań kobiet z małych miasteczek i wsi, zwłaszcza starszych, a parafie są wszędzie. - Prowadzimy bardzo obiecujące rozmowy z Caritasem. Jest duża szansa, że nasze plakaty zawisną w każdej parafii, a księża z ambony odczytają list od Episkopatu - dodaje Grzegorz Furgał z NFZ.

Do badań zachęcają lekarze i organizacje pozarządowe. W dniach 21-27 stycznia po raz kolejny obchodzić będziemy Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Tegoroczne hasło to "Zadbaj o życie! Swoje i swoich bliskich".

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: lęk | Narodowy Fundusz Zdrowia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje