Reklama

Reklama

Legendy: Vlad III Tepes - Drakula

Szukając pomocy Dracula udał się do króla Węgier. Jednak posłowie z wiosek najbardziej prześladowanych przez Vlada dotarli do króla węgierskiego wcześniej, donosząc że Vlad przybywa jako sprzymierzeniec Turków i ich szpieg, co było oczywistym kłamstwem. Po przybyciu na miejsce, Vlad został natychmiast pojmany i wtrącony do więzienia.

Reklama

Turcy nie zatrzymali się długo w Targoviste. Miasto przywitało ich głowami szpiegów zatkniętymi na pale. Mimo pośpiesznej ucieczki, Vlad podpalił miasto obracając go w ruinę. Po kilku dniach od zajęcia miasta wśród wojsk tureckich pojawiła się czarna dżuma powodując duże straty. Spowodowało to, iż wojska tureckie stosunkowo szybko opuściły tereny Księstwa Wołoskiego.

Vlad był więziony przez kilka miesięcy, ale udało mu się pozyskać względy Ilony, siostry króla węgierskiego. Uprosiła brata o uwolnienie Draculi. Ilona i Vlad wkrótce wzięli ślub, a Vlad uzyskał przeprosiny. Zamieszkali wspólnie w zamku, który otrzymali od króla węgierskiego, gdzie żyli szczęśliwie przez kilka lat. Tam też urodziło się im pierwsze i jedyne dziecko.

Po tych kilku latach z pomocą króla węgierskiego w 1476 roku powrócił i odzyskał tron wołoski. Zbudował nowa stolicę Bucharesti - obecnie Bucharest (Bukareszt) - stolica Rumunii.

Wkrótce jednak Turcy powrócili i Vlad zginął w zwycięskiej zresztą dla niego bitwie z Basarabem, przypuszczalnie zamordowany skrytobójczo przez bojarów w zamieszaniu na placu boju.

Źródła ówczesne, zwłaszcza siedmiogrodzkie, przedstawiły Vlada jako bezmyślnego okrutnika, pławiącego się w krwi niewinnych ofiar. Był to jednak władca niewątpliwie wybitny, który drakońskimi metodami usiłował realizować dwa główne cele: obronę niezawisłości przed zaborczością turecką oraz unowocześnienie państwa przez wzmocnienie pozycji panującego i poparcie warstw średnich. W obydwu wypadkach musiało dojść do walki na śmierć i życie między nim a wielkimi bojarami. Vlad przegrał, gdyż podstawy, na których opierał się jego program okazały się zbyt kruche. Do tego doszedł jeszcze krwawy terror, przekraczający granice konieczności. Ale oddał społeczności rumuńskiej trwałą przysługę, chociażby przez wprowadzenie na tron mołdawski Stefana, zwanego później Wielkim.

Historia Vlada Palownika, zniekształcona w sensacyjnych opowieściach epoki, częściowo pomieszana z osobą jego ojca, Vlada Draculi, stała się punktem wyjścia legendy o Drakuli.

Konkurs "Moja najbardziej przerażająca historia" rozwiązany.

Zobacz listę zwycięzców.

Dowiedz się więcej na temat: książki | wojsko | ucieczki | Tron | turcy | legendy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje