Reklama

Lipnickie palmy

Niedziela Palmowa obchodzona w Lipnicy Murowanej w Małopolsce znana jest w całym kraju dzięki konkursowi palm wielkanocnych. Zwycięża ten, kto zrobi najpiękniejszą i największą.

Konkurs rozstrzygany jest w dwóch kategoriach - palm do 10 metrów i powyżej tej wysokości. Zwycięskie palmy mają zazwyczaj ok. 20 metrówi. Są wykonane z wikliny, ozdobione kwiatami z bibuły i kolorowymi wstążkami. Pierwszy lipnicki Konkurs Palm Wielkanocnych odbył się w 1958 r.

Wiele palm ma taką długość i ciężar, że na lipnicki rynek przynoszone są przez kilku mężczyzn. Muszą oni przemaszerować czasem kilka kilometrów, zanim z pobliskich wiosek dotrą na rynek. Tam palmy przywiązywane są do ogrodzenia wokół figury błogosławionego Szymona. Komisja ocenia je, kiedy ich twórcy udają się do kościoła na mszę.

Reklama

20-metrową palmę ustawia się w pionie za pomocą liny podwiązanej na odpowiedniej wysokości, by nie złamać się pod własnym ciężarem. Dwa lata temu pojawiła się nawet palma wysokości 25,5 m, ale niestety złamała się przy stawianiu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy