Reklama

Reklama

Mniej pieniędzy dla pań

Wcześniejsza emerytura dla kobiet w wieku 60 lat to dobre rozwiązanie, które nikogo nie krzywdzi. Polacy nie zdają sobie jednak sprawy, że wiąże się to z niższym uposażeniem - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

80 proc. ankietowanych uważa, że obowiązujące obecnie rozwiązanie, w myśl którego kobiety osiągają wiek emerytalny wcześniej niż mężczyźni, jest sprawiedliwe. Nieliczni są zdania, że jest to krzywdzące dla mężczyzn (6 proc.) lub dla kobiet (4 proc.). W ciągu ostatnich pięciu lat opinie na ten temat zmieniły się w niewielkim stopniu. W 2002 roku 77 proc. było zdania, że to sprawiedliwe rozwiązanie, zaś 4 proc. uważało je za krzywdzące dla mężczyzn, a 8 proc. - za krzywdzące kobiety.

Reklama

Według CBOS, w społeczeństwie brakuje świadomości, że rozwiązanie to oznacza znacznie niższe emerytury dla kobiet. Większość Polaków uważa, że w ogóle na emeryturę powinno się odchodzić wcześniej niż obecnie.

Prawie trzy czwarte ankietowanych (72 proc.) jest zdania, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat lub nawet wcześniej, a jedna piąta (21 proc.) uważa, że w wieku 60 lat, jak dotychczas. Zaledwie 4 proc. badanych akceptuje ewentualne podwyższenie wieku emerytalnego dla pań.

Także w przypadku mężczyzn prawie trzy czwarte badanych (72 proc.) postuluje obniżenie dotychczasowego wieku emerytalnego, tylko jedna czwarta (24 proc.) opowiada się za utrzymaniem obecnej granicy wiekowej. Tylko co setny badany twierdził, że wiek ten powinien być podniesiony.

Z badań wynika, że wśród polskiego społeczeństwa przeważa pogląd, że kobiety powinny mieć możliwość wyboru między wcześniejszą i niższą lub późniejszą i wyższą emeryturą. Nieco przybyło w osób sądzących, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w takim samym wieku jak mężczyźni, aby świadczenia otrzymywane przez obie grupy były podobnej wysokości. Badanie zrealizowano w dniach 31 sierpnia - 4 września na liczącej 844 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dowiedz się więcej na temat: CBOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje