Reklama

Reklama

"Nie da się wyglądać jak Pudzian"

Absolutne podstawy pracy nad poprawą własnej sylwetki wyjaśnia trener fitnessu i dietetyk Arkadiusz Kozłowski*.

Mateusz Lubiński: Czy amator może osiągnąć sylwetkę Mariusza Pudzianowskiego?
Arkadiusz Kozłowski: - Nie da się.

Reklama

A ze "wspomaganiem"?
Zawsze odradzam ingerencję w swoje zdrowie. Zawodowcy stają czasem przed takimi wyborami, że nie mają wyjścia. Ale w przypadku amatorów szprycowanie się jest bezsensowne. Aplikowanie danego środka powiększy oczywiście mięśnie. Problem polega na tym, że jak przestaniemy brać, to siła spada. To powoduje depresję i powrót do brania. To zamknięte koło uzależnienia. Sam widziałem to już wiele razy.

Są osoby genetycznie obdarzone warunkami fizycznymi. Na przykład nasz kulomiot Tomasz Majewski. Ale on tak nie wygląda! Duże, pękate, "pocięte" mięśnie - to jest wygląd, którego nie da się osiągnąć za pomocą naturalnych środków i legalnych preparatów.

Ale każdy może wyglądać jak instruktor fitnessu?
Z naszym ciałem możemy zrobić bardzo dużo. Trzeba tylko woli, cierpliwości i rozumnego treningu. Jeśli ktoś chce schudnąć, to schudnie. Ktoś chce przybrać na wadze - może.

Co trzeba robić?
Pierwsza sprawa to odpowiednia dieta. Dalej - odpowiedni trener, który w zależności od potrzeb rozpisze indywidualny trening.

Wiele osób nie ma na to czasu, a chcieliby "coś robić, by lepiej wyglądać". Jeśli ktoś ma 5-15 minut kilka razy w tygodniu, to czy w ogóle powinien zawracać sobie głowę?
Wszystko ma sens. Pięć minut ruchu może wiele nie poprawi, ale raczej nie zaszkodzi. Jeśli mamy tak mało czasu, możemy robić na przykład mniej serii, ale z większą intensywnością.

Zawsze trzeba przez pierwsze 2-3 miesiące trenować ogólno rozwojowo, przerabiając wszystkie partie mięśniowe po kolei. Klatka, plecy, barki itd.

2-3 serie po 12-15 powtórzeń. Nie na tzw. "maksa", czyli do nieudanej próby, tylko do momentu, gdy mamy jeszcze rezerwy (2-3 powtórzeń). Bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje