Reklama

Reklama

"Nie!", to znaczy "NIE"!

Miała za krótką spódnicę; zbyt czerwone paznokcie; poszła nie tędy, co trzeba; zgodziła się na randkę - to znaczy, że na więcej też; mąż miał akurat ochotę na seks i od tego ma żonę... albo po prostu, znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Została zgwałcona. Są przecież gorsze przestępstwa...

Według Kodeksu Karnego gwałt jest przestępstwem przeciwko wolności seksualnej i obyczajowej, ściganym wyłącznie na wniosek osoby pokrzywdzonej. Według art. 197.

Reklama

§.1. Kto przemocą, groźbą bezprawną albo podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§.2 Jeżeli sprawca w sposób określony w par. 1 doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykazania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

§.3 Jeśli sprawca dopuszcza się zgwałcenia wraz z inną osobą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat.

§. 4 Jeśli sprawca czynu określonego w par 1-3 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 5 lat.

W 1998 roku zmieniono kwalifikację gwałtu jako przestępstwa ze zbrodni na występek.

Według policyjnych statystyk, od roku 2000 spada liczba gwałtów notowanych przez organy ścigania. Nie oznacza to jednak, że zmniejszyła się liczba przestępstw tego rodzaju. Jak wynika bowiem z danych Centrum Praw Kobiet, na telefony zaufania zgłasza się coraz więcej młodych dziewczyn, które nie donoszą o przestępstwie organom ścigania.

Zbieraj dowody...

Żeby nie było wątpliwości, że gwałt to gwałt, a nie "zły stosunek do stosunku po stosunku", kobieta - najlepiej ubrana w spodnie z golfem zapinane na tysiące zamków i guziczków - powinna bronić się do upadłego, a krzykiem swoim obudzić najbliższą wioskę. "Idealna" sceneria do tego rodzaju praktyk to, w społecznym przekonaniu, ciemny las lub odległe pustkowie, gdzie czai się budzący jednoznaczne reakcje osobnik.

Rzeczywistość jednak nie spełnia wymagań rodem z horrorów. Według badań prof. Zbigniewa Izdebskiego, aż 80 proc. gwałcicieli zna swoje ofiary. Nie zawsze są to typki spod ciemnej gwiazdy, na widok których przechodzimy na drugą stronę ulicy. Wręcz przeciwnie - gwałcicielami okazują się powszechnie szanowani obywatele, romantyczni chłopcy, z którymi umawiamy się na randkę, przyjaciele, szefowie, mężowie i ojcowie. Nie trzeba więc chodzić ciemną nocą przez pusty park, żeby się narazić na gwałt.

Wszystko zostanie w rodzinie

Kilka miesięcy temu obiegła świat informacja o mieszkańcu austriackiego miasteczka Amstetten - Josephie Fritzlu, który przez 24 lata więził i gwałcił swoją córkę. Sam Fritzl przyznaje bez oporów, że wszystko zaplanował, bo "urodził się, by gwałcić". Austriak na swoim koncie ma także napastowanie seksualne innych kobiet i wyrok za gwałt.

Nie trzeba było długo czekać, by na jaw wyszły nasze polskie historie rodzinne. Równie makabryczne. Światowe media nazwały 42-letniego mieszkańca małej wioski na Podlasiu "polskim Fritzlem". Mężczyzna przez sześć lat więził i gwałcił córkę, jest ojcem jej dwójki dzieci.

Inny przykład - Podkarpackie - 60-letni Józef Ch. - ojciec dwójki dzieci swojej córki wie, że to " sprzeczne z prawem Boga, ale tak się stało".

Sławno, woj zachodniopomorskie - Jan S. - ojciec Brygidy S. jest równocześnie ojcem jej siedmiorga dzieci. To nie jedyne przykłady.

Psycholog, psychoanalityk Alina Henzel-Korzeniowska uważa, że tego typu zachowania nie są efektem nadmiernej potrzeby seksualnej, z którą nie można sobie poradzić. To zbyt duże uproszczenie. Fakt współżycia seksualnego z osobami blisko spokrewnionymi to skutek nieprzestrzegania - z jakichś powodów, które wymagają wnikliwej analizy - kulturowego tabu - zakazu kazirodczych stosunków. Natomiast brutalne wymuszanie seksu na partnerze (gwałt) to wypadkowa: tłumionej agresji wobec znaczących dla gwałciciela osób (np. matka), nie ukształtowanych w wystarczającym stopniu norm społecznych, impulsu pochodzącego z określonej sytuacji (miejsce, pora dnia, wygląd ofiary), alkoholu, chwilowego pobudzenia seksualnego i wielu jeszcze innych elementów.

Dowiedz się więcej na temat: seks | chłopak | sprawca | przestępstwa | dziewczyna | dziewczyny | gwałt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje