Reklama

Niemowlę - pierwsze półrocze

Pod koniec tego okresu niektóre niemowlęta potrafią już siedzieć. Większość gaworzy, poznaje znajome twarze i ...bacznie się sobie przygląda.

Pod koniec tego okresu niektóre niemowlęta potrafią już siedzieć. Większość gaworzy, poznaje znajome twarze i ...bacznie się sobie przygląda.

PIERWSZY MIESIĄC

Co dziecko potrafi? Właściwie większość dnia przesypia i budzi się wtedy, gdy jest głodne. Nie płacze jeszcze łzami, ale za to donośnie krzyczy. Podkurcza rączki i nóżki. Ponieważ mięśnie karku i pleców są jeszcze zbyt słabe, nie jest w stanie udźwignąć główki, ale próbuje ją odwracać w jedną stronę. Stopniowo reaguje na dźwięki i potrafi na chwilkę skupić wzrok na twarzy pochylonej nad nim mamy. Usiłuje też śledzić kolorową grzechotkę, ale czasami kończy się to zezowaniem. Uwielbia kołysanie i przytulanie.

Reklama

Co możemy dla niego zrobić? Aby mięśnie karku coraz bardziej się wzmacniały, układajmy malucha na chwilę na brzuszku i obserwujmy jego wysiłki (uwaga - nigdy nie zostawiaj go w takiej pozycji samego!).

Jakie jest duże? Od urodzenia dziecku przybyło ok. 700 g i urosło ok. 2 cm. Miesięczny chłopczyk waży ok. 3,6 - 5 kg, zaś mierzy sobie 53 - 57,5 cm, dziewczynka w tym samym wieku ma ok. 50 - 56 cm wzrostu a jej waga oscyluje wokół 3,3 - 4,5 kg.

DRUGI MIESIĄC

Co dziecko potrafi? Noworodek staje się coraz bardziej ruchliwym niemowlakiem. W pozycji na brzuszku potrafi na kilka sekund unieść główkę do góry. Coraz bardziej zaciska piąstki. Teraz już na dłuższą chwilę skupia wzrok na twarzy mamy lub taty a także na barwnej zabawce. Zaczyna świadomie się uśmiechać. Czasami z radości wydaje z siebie dźwięki zwane gruchaniem. Dobrze słyszy i rozróżnia intonację głosu.

Co możemy dla niego zrobić? Pokazywać kolorowe zabawki, tak aby mogło się im przyglądać, włączać się do jego gruchania, rozmawiać i uśmiechać się do niego, potrzymać kilka sekund w pozycji stojącej (uchwycić pod paszkami) - to rozwija poczucie równowagi.

Jakie jest duże? Chłopcy ważą ok. 4,7 - 6,1 kg i mają 56,7 - 61,7 cm wrostu, wymiary dziewczynek: 4,3 - 5,5 kg wagi oraz 55 - 59,4 cm wzrostu.

TRZECI MIESIĄC

Co dziecko potrafi? Leżąc na brzuszku podnosi na dłużej główkę i opiera się na przedramionach. Wyciąga rączki w stronę zabawki, a gdy włożymy mu grzechotkę do łapki, zaciska na niej paluszki. Czasami próbuje włożyć do buzi a to zabawkę, a to swoje rączki, które właśnie odkrywa. Ożywia się na widok znajomej twarzy. Z radości grucha, głośno śmieje się i energicznie prostuje raczki oraz nóżki. Zaczyna odwracać główkę w kierunku interesujących go przedmiotów. Okresy czuwania (pomiędzy spaniem) wydłużają się.

Co możemy dla niego zrobić? Delikatnie podciągaj dziecko do pozycji siedzącej, przy której maluch próbuje sztywno trzymać główkę. Podeprzyj go poduszkami, albo włóż do specjalnego leżaczka i pokazuj zabawki raz z jednej raz z drugiej strony - to dobre ćwiczenia na mięśnie karku i szyi. Jak najczęściej przytulaj malca, mów do niego, śpiewaj mu, delikatnie masuj (np. po kapięli).

Jakie jest duże? Chłopcy - 5,5 - 6,9 kg wagi i 59,9 - 64,9 wzrostu, dziewczynki zaś - 5 - 6,6 kg wagi oraz 57,7 - 62,7 cm wzrostu.

CZWARTY MIESIĄC

Co dziecko potrafi? W pozycji na brzuszku wysoko unosi główkę wraz z klatką piersiową, opierając się przy tym na przedramionach (wytrzymuje w tej pozycji nawet kilkanaście minut). W pozycji pionowej również umie trzymać główkę sztywno. Próbuje przewracać się z plecków na brzuszek. Bawi się w najlepsze rączkami. Chwyta różne przedmioty i manipuluje nimi. Odpowiada śmiechem, gruchaniem i wierzganiem na zaczepki rodziców. Zmaga się z wymową niektórych głosek (np. s, w, r), głośno śmieje się. Jest już tak ruchliwe, że ani przez moment nie można go zostawić samego np., na tapczanie.

Co możemy dla niego zrobić? Baw się z nim w ten sposób, aby obracał się na boki (potrząsaj z różnych stron zabawką, chowaj się i pokazuj na zmianę). Podciągamy malucha za rączki do pozycji siedzącej, możemy też pozwolić mu "poskakać" (podtrzymujemy go pod paszkami). Oczywiście cały czas z maluchem rozmawiamy, zaczepiamy je i często się uśmiechamy.

Jakie jest duże?,/b> Chłopcy osiągają wagę ok. 6,4 - 8 kg i mają 62,9 - 67,9 cm wzrostu, dziewczynki - ok. 5,7 - 7,3 kg wagi i 60,8 - 65,8 cm wzrostu.

PIĄTY MIESIĄC

Co dziecko potrafi? Dobrze już panuje nad ruchami głowy - unosi ją wysoko leżąc na brzuszku, opiera się przy tym na czasami wyprostowanych już ramionach. Przewraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie. W pozycji na brzuszku sięga po zabawki, a leżąc na plecach jest w stanie zrobić "mostek" (opiera się na głowie i nóżkach, a brzuszek unosi do góry). Lubi też siedzieć, ale trzeba je jeszcze podtrzymywać. Coraz dłużej skupia uwagę na jednym przedmiocie. Potrafi ściągnąć sobie z buzi narzuconą pieluszkę. Chętnie "bada" mamie lub tacie nos, uszy, oczy i włosy. Uwielbia też ćwiczyć chwytanie zabawek, wyrzucać je z łóżeczka, wkładać do buzi. Udaje mu się utrzymać dwie zabawki na raz, po jednej w każdej rączce. Uwielbia gaworzyć. "Mówi" do domowników albo samo do siebie. Jest szczęśliwe również wtedy, gdy może sobie do woli pofikać nóżkami, zwłaszcza gołymi. Bywa, że jedną z nich wepchnie sobie już do buzi.

Co możemy dla niego zrobić? Wspólnie uczymy się samodzielnego siedzenia, sadzając sobie malca między nogami oraz podciągając go za rączki z pozycji leżącej do siedzącej. Często pozwalamy mu się turlać na materacu oraz obserwować nas w codziennej krzątaninie (malca umieszczamy w foteliku). Z maluchem na rękach zwiedzamy i poznajemy cały domowy świat. Cały czas dużo do niego mówimy.

Jakie jest duże? Masa urodzeniowa dziecka powiększyła się już dwukrotnie. Pięciomiesięczny mężczyzna waży ok. 6,9 - 8,9 kg i liczy sobie 65,6 - 70,6 cm wzrostu, zaś kobietka w tym samym wieku ma 6,4 - 8 kg wagi i 63,3 - 68,3 cm wzrostu.

SZÓSTY MIESIĄC

Co dziecko potrafi? Z uwagę ogląda sobie stópki i rączki, bada je najchętniej....buzią. Bez trudu chwyta małe przedmioty (nadal jeszcze pełną dłonią), potrafi przekładać je z ręki do ręki. Próbuje samodzielnie siedzieć i samodzielnie siadać, trzymając się łóżeczka lub rąk mamy. Z wielkim zapałem turla się, zmienia pozycje ciała. Podtrzymywane pod paszki próbuje opierać stopy o podłoże. Lubi gaworzyć, często powtarza te same sylaby (np. da-da-da, ma-ma-ma). Odróżnia osoby znajome od obcych, lęka się nieznajomych.

Co możemy dla niego zrobić? Ponieważ mały akrobata potrzebuje coraz więcej przestrzeni, zastąpmy łóżeczko kojcem. Aby zachęcić leżącego na plecach malucha do wyciągania rączek i podnoszenia głowy, układaj zabawki poza jego zasięgiem. Nie zmuszaj go do długiego samodzielnego siedzenia, podpieraj mu plecki.

Jakie jest duże? Półroczny chłopiec ma ok. 7,4 - 9,4 kg wagi oraz 67,1 - 72,3 cm wzrostu, dziewczynka w tym samym wieku - 6,8 - 8,6 kg i 65,7 - 70,7 cm.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mięśnie | chłopcy | siedzieć | niemowlę | zabawki | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy