Obudź w sobie siłę

Kobieta, w starciu z napastnikiem, nie musi być bezwolną ofiarą. Nawet jeśli nie jest mistrzynią taekwondo, może się obronić, wykorzystując dostępne w chwili ataku środki: pantofle na obcasie, torebkę czy klucze. O tym, czym jest samoobrona i dlaczego warto być silną kobietą opowiada Małgorzata Wiśniewska z klubu "Akademia Walki" w Warszawie.

Dlaczego warto zapisać się na kurs samoobrony dla kobiet?
Małgorzata Wiśniewska: Samoobrona nastawiona jest na umiejętność obrony w sytuacjach, które tego wymagają. Nie uczy ataku, lecz pozwala zrozumieć psychikę napastnika, zapoznaje z możliwościami użycia jego własnej siły do przeciwstawienia się mu.
Nie wystarczy godzina czy dwie na omówienie przykładowych ruchów, jakie możne wykonać potencjalny napastnik - tak naprawdę nigdy nie wiemy, w jaki sposób zaatakuje, dlatego potrzebne jest prześledzenie setek kombinacji i systematyczne ćwiczenia, aby osiągnąć doskonały poziom, ale i mieć pełną świadomość swoich możliwości. Krótko mówiąc, aby poczuć się bezpiecznie we własnej skórze.

Reklama

Czy każdy może się zapisać na kurs samoobrony?
Tak nie ma żadnych ograniczeń. Zajęcia są polecane wszystkim paniom - zwłaszcza tym, które mogą stanowić zachętę dla napastnika, czyli np. osobom starszym, ale i młodziutkim dziewczętom. Skorzystają zarówno eleganckie businesswoman, które muszą bronić się w szpilkach i nie zawsze wygodnym uniformie, jak i te panie - tu bardzo ważny aspekt, o którym warto mówić - które mają do czynienia z przemocą domową, zmagają się z katem w swoich czterech ścianach.

Uczymy technik bez względu na to, jak w danej sytuacji ubrana jest ofiara i gdzie się znajduje, wskazujemy jak wykorzystać do obrony dostępne pod ręką przedmioty, np. właśnie but na obcasie, czy torebkę. Co istotne, aby rozpocząć naukę samoobrony nie potrzeba żadnego przygotowania kondycyjnego, sprawność fizyczna nie gra tu większej roli - napastnik o nią nie zapyta a dla nas ważne jest przygotowanie każdego odpowiednio do jego warunków, pokonanie słabości.

Na co powinna przygotować się osoba, która chciałaby wziąć udział w takim kursie?
Przede wszystkim musi wiedzieć, że najważniejsza jest systematyczność i pogłębianie wiedzy a właściwie umiejętności.

Można wyjść z założenia, że przyjdę na jedne zajęcia i jestem już gotowa do szamotaniny w prawdziwym świecie. Takie podejście bywa jednak opłakane w skutkach. Na pewno kurs samoobrony kształtuje i rozwija własne poczucie bezpieczeństwa, pozwala wyładować nadmiar energii i daje pozytywnego "kopa" Poza tym sztuki walki są fantastycznym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Z całą pewnością podnoszą również samoocenę, dają pewność siebie.

Dowiedz się więcej na temat: Samoobrona | świadomość

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje