Reklama

Reklama

Pokaż mi, jak wychodzisz z konfliktu

Jeśli chcesz być szczęśliwa w miłości, zwiąż się z partnerem, który umie dobrze wychodzić z konfliktów.

Taką radę dają zakochanym psycholodzy z Uniwersytetu Minnesoty. Wyniki ich badań, opublikowane w internetowym wydaniu czasopisma "Psychological Science" sugerują, że umiejętność zapominania o konflikcie ma kluczowe znaczenie dla jakości związku.

Patent na dobry związek

Od dawna wiadomo, że pomyślne rozwiązywanie konfliktów, to jeden z najważniejszych elementów zdrowego związku. Psycholodzy z Minnesoty uważają jednak, że w dotychczasowych badaniach nadmiernie dużo uwagi poświęcano samemu rozwiązywaniu konfliktów, nie zastanawiano się natomiast, co dzieje się w związku dwojga ludzi po tym, jak sprzeczka się zakończy.

Reklama

W eksperymencie wzięły udział wraz z partnerami 73 osoby, które wcześniej były poddawane badaniom psychologicznym już od urodzenia.

Wyniki najnowszych badań pokazały, że umiejętność przejścia nad konfliktem do porządku dziennego, zapomnienia o nim - jest równie ważna - jak samo rozwiązywanie problemu. Chodzi o to by sprzeczki, czy zwykłe różnice zdań nie ciążyły nad przyszłością, by oddzielić je od codzienności. Okazuje się, że jeśli nasz partner to potrafi, to nie on/ona, ale my mamy z tego największy pożytek i satysfakcję.

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Co ciekawe, okazuje się, że zdolność do zapominania o konfliktach kształtuje się już w dzieciństwie. Dziecko, którego rodzice i opiekunowie są bardziej wrażliwi na jego potrzeby emocjonalne, zwykle lepiej w dorosłym wieku radzi sobie z kontrolą negatywnych emocji. To ma z kolei istotne znaczenie dla umiejętności puszczenia konfliktów w niepamięć.

Grzegorz Jasiński

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: psychologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje