Reklama

Reklama

Problemy z karmieniem piersią

Każda mama o tym wie, że nie ma niczego lepszego niż pokarm z jej piersi. Słyszała o tym nie raz od innych kobiet, słyszała o tym w szpitalu, przychodni, szkole rodzenia...

Ale zdarza się, że nie wie tego jej nowo narodzone dziecko! Płacze, nie chce ssać, nie przybiera na wadze! Matkę ogarnia czarna rozpacz!

Reklama

Co robić?!? Dlaczego maleństwo nie chce piersi...? Czy z moim pokarmem jest coś nie tak...? A może nie jestem wystarczająco dobrą matką... Takie i miliony innych pytań dręczą biedną, często zapłakaną mamę, z długą listą nieprzespanych nocy na koncie.

Dlaczego noworodek nie chce ssać piersi?

Powodów może być kilka i nie świadczą one wcale źle o matce. A każdy z nich jest do pokonania, choć czasem bywa ciężko...

Jeśli noworodek w kilka godzin po porodzie nie chce ssać, to może być po prostu zmęczony porodem! Oboje potrzebujecie w takiej sytuacji spokoju i cierpliwości. Powiedz o swoich spostrzeżeniach położnej w szpitalu, ona ma bogate doświadczenie. Z pewnością oceni właściwie sytuację i podpowie, co należy zrobić. Nauczy jak przystawiać dziecko do piersi, oceni czy maleństwo prawidłowo ssie... Czasami wystarczy kilka kropelek mleka z piersi (które najczęściej jest wtedy koloru mocno żółtego lub pomarańczowego i nazywa się siarą) podawanych np. co 2-3 godziny, aby maleństwo zaczęło prawidłowo ssać pierś.

Maluszek krztusi się pokarmem, a potem płacze i nie ssie piersi? Zdarza się często, że pierwsza porcja wypływającego pokarmu jest duża, płynie intensywnie i maleństwo nie nadąża, nadmiar mleka zalewa mu buzię. Należy wtedy pierwszą porcję odciągnąć np. do szklanki czy na pieluszkę, a gdy mleko wypływa już spokojniej podać pierś dziecku. Jeśli maleństwo jest bardzo głodne i je łapczywie krztusząc się, lepiej jest ułożyć je w pozycji półleżącej, aby pokarm nie zalewał ściany gardła.

Zdarza się też, że dziecko nie umie prawidłowo ssać. Czasami winę za ten stan ponosi zbyt słabe napięcie mięśniowe lub nieprawidłowe ustawienie języczka. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do doświadczonej położnej, pediatry lub poradni laktacyjnej. Odpowiednimi ćwiczeniami można poprawić napięcie mięśni i ułożenie języczka.

Maleństwo ssie przez chwilę, a potem głośno płacze? Odpowiedzialna za to może być kolka, czyli ból brzuszka. Skąd ta kolka...? Często z powodu niedojrzałości układu trawiennego lub połykanego w czasie ssania piersi powietrza (dziecko połyka powietrze, gdy źle przystawiamy je do piersi i w czasie jedzenia słychać cmoknięcia, mlaśnięcia), alergii pokarmowych albo specyfiki mamusinej diety (do mleka matki przenika wszystko, co zje mama np. czosnek, cebula i inne produkty o intensywnym zapachu zmieniając nieco smak pokarmu).

Dowiedz się więcej na temat: butelki | matki | problemy | dziecko | Piersi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje