Reklama

Reklama

Rewolucja w rodzinie

Pojawienie się dziecka na świecie to prawdziwa rewolucja w życiu każdej rodziny. Od tej pory zmienia się hierarchia wartości i relacje między partnerami. Potrzeby dziecka stają się najważniejsze, ale i potrzeby rodziców nie znikają.

Pierwsze miesiące bycia rodzicami to czas prawdziwej próby dla nich obojga. Trudno znaleźć czas i siły na inne sprawy niż dziecko. Obok radości i dumy, mogą pojawić się też takie uczucia jak odtrącenie, osamotnienie, zazdrość, zagubienie. Najwięcej nieporozumień narasta zwykle wokół życia seksualnego. Mężczyzna chciałby w kobiecie widzieć na nowo czułą kochankę, a ona tymczasem stara się być wzorową matką. Niewiele kobiet potrafi połączyć obie te role.

Rady dla Niej

Stając się matką, nie przestajesz być żoną czy partnerką. Mimo zmęczenia pamiętaj o tym, aby choć chwilę poświęcić swojemu mężczyźnie. Zadbaj o swój wygląd - nowe obowiązki nie powinny w tym względzie stanowić dla ciebie "taryfy ulgowej".

Reklama

Jeśli stracisz chwilowo zainteresowanie seksem i staniesz się dla męża oziębła, to normalne. Nie ty jedna tak reagujesz po narodzinach dziecka. Ważne, aby poszukać takiego sposobu na zbliżenie, by było wam ze sobą dobrze. Powrót do całkowitej sprawności seksualnej wymaga czasu.

Zanim zdecydujesz się na podjęcie współżycia, wybierz się na wizytę kontrolną do lekarza. Nie zaczynajcie od pełnego stosunku, ale od pieszczot.

Nie trać kontaktu z przyjaciółmi, znajomymi. Jeśli nie możecie się spotykać, to pamiętajcie choć o rozmowach przez telefon. Nie izolujcie się - towarzyskie zaległości są później często nie do odrobienia. Raz na jakiś czas pozwólcie sobie na wspólne wyjście z domu tylko we dwoje. Dom czy mieszkanie nie musi wyglądać jak sterylnie czyste laboratorium. Zamiast biegać wciąż po mieszkaniu ze ścierką czy odkurzaczem, odpocznijcie i zrelaksujcie się.

Rady dla Niego

Musisz uzbroić się w cierpliwość - kobieta po porodzie jest skoncentrowana najbardziej na dziecku. Bądź dla niej wyrozumiały. Między jednym a drugim karmieniem, zmianą pieluch, gotowaniem zupek ona czuje się naprawdę zmęczona i potrzebuje twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek. Jeśli wcześniej prowadziła aktywne życie zawodowe, teraz, będąc cały czas w domu z dzieckiem, może czuć się odizolowana od świata. Zachowaj spokój zwłaszcza wtedy, gdy ona traci głowę.

Prawie każdy świeżo upieczony tatuś prędzej czy później poczuje się odtrącony, opuszczony i mniej kochany. Chwilowy brak zainteresowania seksem ze strony partnerki jednak mija. Przy pierwszych zbliżeniach pamiętaj o tym, że partnerka wymaga szczególnej delikatności i czułości.

Staraj się aktywnie uczestniczyć w opiece nad dzieckiem. Spędzaj z nim co dzień choć trochę czasu. Przejmij część obowiązków domowych.

Naucz się sam dbać o siebie. Nastawienie prania w pralce lub przyszycie guzika to naprawdę żadna wielka sztuka.

Po partnersku

Całą zawieruchę w rodzinie związaną z przyjściem na świat potomka łatwiej przeżyć, gdy będziecie traktować się po partnersku. Będziecie zdolni do kompromisów, postaracie się zrozumieć siebie nawzajem. Koniecznie rozmawiajcie o tym, co was denerwuje czy przerasta. Nowy podział obowiązków nie będzie wtedy stanowił żadnego problemu. Razem łatwiej też odżałować wcześniejszą swobodę i sprostać nowym wyzwaniom. Z czasem przekonacie się, że dziecko nie musi być "kulą u nogi", a jego wychowanie może dostarczyć sporo zadowolenia i jeszcze bardziej zbliżyć was do siebie.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: rewolucja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje