Reklama

Reklama

Savoir vivre przy studniówkowym stole

Studniówka to nie tylko najważniejszy bal każdego młodego człowieka, ale także impreza, podczas której należy wykazać się dobrymi manierami.

Specjalnie dla wszystkich wybierających się na studniówkę, prezentujemy kilka przykładów zachowań przy stole.

Lekcja 1: co zrobić z rękami?
Nie należy podpierać się ręką ani trzymać łokci na stole. Nie bawimy się sztućcami, rękami ani talerzem na stole. Przy stole siedzimy elegancko, nie kiwamy się na krześle i nie machamy pod stołem nogami. Zdejmowanie butów pod nim także jest niedozwolone.

Lekcja 2: sztuka władania sztućcami

Jeśli jeszcze ktoś nie wie, to przypominamy, że widelec trzymamy w lewej, a nóż w prawej dłoni. Jedzenie kroimy na drobne kawałki, gdyż nieestetycznym jest wkładanie do buzi wielkich kawałków potrawy, co w znacznym stopniu utrudnia rozmowę z innymi. Zakazane jest nachylanie się nad talerzem. Jeśli chcemy na moment odpocząć od jedzenia - sztućce krzyżujemy na talerzu.

Reklama

Lekcja 3: serwetka

Jeśli chodzi o serwetki to używamy je w następujący sposób: płócienne rozkładamy na kolanach, a papierowe kładziemy po lewej stronie naszego talerza. Pod żadnym pozorem nie wolno się nimi bawić, składać tzw. samolocików czy ściskać nerwowo w rękach. Po skończonym posiłku kładziemy ją obok nakrycia. Nie należy kłaść serwetki na krześle, świadczy to o braku kultury.

Lekcja 4: jedzenie palcami

Istnieją potrawy, które wypada jeść palcami. Należą do nich : krewetki, kanapki, większość owoców, słodycze i większość drobnych przystawek.

Żeberka, skrzydełka i udka z kurczaka jemy palcami. Jeśli chodzi o ryby, istnieją dwie szkoły poprawnego jedzenia : pierwsza mówi o tym, by jeść ryby za pomocą widelca. Druga radzi, że najlepiej posługiwać się dwoma widelcami oddzielając mięso od ości. Obie te metody są dozwolone.

Pestki z owoców i ości wypluwamy dyskretnie na łyżeczkę i odkładamy na talerz.

Lekcja 5: zachowania absolutnie zabronione

Nie należy maczać pieczywa w zupie. Zakazane jest poprawianie makijażu przy stole. Papierosów w dzisiejszych czasach też się nie pali. Nie wolno oblizywać palców ani noża. Panie nie powinny stawiać swoich torebek na stole. Nie wolno także wydmuchiwać nosa przy stole, najlepiej opuścić pomieszczenie i udać się w tym celu do toalety.

Kinga Siedziuk

Czytaj więcej w serwisie Student.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy