Reklama

Reklama

Seks w czasie ciąży

Współżycie płciowe w czasie ciąży wcale nie jest zakazane. Ciąża nie oznacza też konieczności zmiany dotychczasowych przyzywczajeń seksualnych. Co więcej, to odpowiedni moment na to, aby wprowadzić pewne zmiany, które ubogacą życie intymne. Nie od dzisiaj też wiadomo, ze udane życie seksualne w czasie ciąży dobrze wpływa na jej przebieg.

W okresie ciąży między partnerami wytwarza się szczególna więź, której sprzyjają pieszczoty, czułość, cierpliowść, zrozumienie oraz szczere rozmowy. Udany stosunek przynosi wtedy kobiecie odprężenie oraz sprawia, że czuje się ona pożądana.

Reklama

Co się zmienia?

U większości ciężarnych kobiet następuje spadek pożądania ze względu na obawę przed zaszkodzeniem dziecku i dolegliwości towarzyszące ciąży (nudności, wymioty, senność, zmęczenie, ból kręgosłupa). Ochota na seks jest największa w najspokojniejszym okresie ciąży, tj. w drugim trymestrze - gdy mijają już problemy z pierwszego trymestru, wzrasta przekonanie, że z dzieckiem jest wszystko w porządku, a jednocześnie rosnący brzuch nie krępuje jeszcze zbytnio ruchów. Kobieta czuje się wtedy bardziej podniecona, gdyż narządy rodne są w stałej gotowości, zwłaszcza między 4. i 7. miesiącem ciąży. Ucisk ciężarnej macicy na naczynia powoduje przekrwienie narządów płciowych, co w połączeniu z większą wilgotnością pochwy sprawia, że kobieta szybciej reaguje na bodźce erotyczne i łatwiej osiąga podniecenie. Jednak z tego samego powodu intensywność i częstotliwość doznawania orgazmu zmniejszają się, a odprężenie po orgazmie jest słabsze. Coraz bardziej zmieniająca się sylwetka, przyrost wagi, a wraz z nimi poczucie mniejszej atrakcyjności osłabiają pożądanie w czasie trzech ostatnich miesięcy ciąży. Reakcje seksualne są wtedy zaburzone - dochodzenie do orgazmu jest dłuższe i zniechęcające. Kobieta dąży wtedy przede wszystkim do intymnego kontaktu bez stosunku. Potrzebuje czułości. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to stosunki płciowe można utrzymywać bez żadnych zmian prawie do samego końca ciąży.

Co czuje partner?

Niejeden mężczyzna zaczyna widzieć w swej partnerce przede wszystkim matkę. Staje się wtedy bardziej opiekuńczy niż namiętny, maleje jego pożądanie. Boi się, że może wyrządzić krzywdę kobiecie lub dziecku. Bywa, że ciężarna partnerka jeszcze bardziej podnieca mężczyznę. Ze względu na coraz bardziej krągłe kształty staje się dla niego bardziej atrakcyjna. Te same "estetyczne" względy działają jednak na niektórych panów odpychająco.

Najwygodniej, najbezpieczniej

Najwygodniejsze pozycje podczas ciąży to te, przy których brzuch kobiety nie jest uciskany, a o ona sama ma swobodę ruchów. Nie zaleca się pozycji "na jeźdźca", bo kobieta nie jest już tak sprawna fizycznie, a także pozycji nienaturalnych. Najbardziej wskazana jest pozycja na boku, gdy mężczyzna przywiera całym ciałem do odwróconej plecami kobiety. Można też spróbować pozycji kolankowo-łokciowej. W ostatnim trymestrze ciąży należy unikać pozycji prowadzących do głębokiej penetracji .

Kiedy nie można współżyć?

Jeśli uzna tak ginekolog. Zalecenie to dotyczy przede wszystkim przypadków zagrożonych poronieniem oraz przedwczesnym porodem. W pierwszym trymestrze należy powstrzymać się przed seksem wtedy, gdy poprzednie ciąże zakończyły się poronieniem lub były zagrożone, bądź wtedy, gdy obecna ciąża jest zagrożona (sygnalizują to niewielkie nawet krwawienia). W drugim trymestrze współżycie musi być ograniczone w przypadku nisko usadowionego lub przodującego łożyska, które podczas stosunku mogłoby się odkleić (to zagrożenie dla matki idziecka). W trzecim trymestrze do kłopotów z przodującym łożyskiem może dołączyć zagrożenie przedwczesnym porodem, co również jest przeciwskazaniem do współżycia. Specjaliści zalecają unikania pełnych zbliżeń seksualnych w ostatnim trymestrze przy ciążach mnogich. Od współżycia należy powstrzymać się równieź w okresie występowania infekcji u któregoś z partnerów. Podczas ciąży lepiej powstrzymać się przed środkami plemnikobójczymi.

Kiedy współżycie jest szczególnie wskazane

Seks zaleca się szczególnie tym kobietom, u których minął już termin porodu. Prostaglandyny - substancje obecne w męskim nasieniu - mogą wywołać skurcze macicy i zwiększyć dojrzałość szyjki macicy do porodu.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje