Reklama

Reklama

Seksualność Zeusa

Spełniony mężczyzna Zeus jest odpowiednikiem "samca alfa"; to pojęcie stosuje się w studiach nad hierarchiczną strukturą grup, w jakich żyją ssaki naczelne.

Samce alfa dążą do sukcesu, są agresywne, zastraszają niżej postawione w hierarchii samce i dokonują wyboru samic; są bardziej aktywne seksualnie niż samce im podporządkowane.

Bóg Zeus zachowywał się jak samiec alfa, zdobywając i utrzymując władzę, zapładniając liczne kobiety i posiadając liczne potomstwo. Seksualne podboje są dla Zeusa tym samym, co posiadanie władzy politycznej i ekonomicznej; oznaczają dostarczenie sobie i innym dowodu na to, że można mieć to, co się chce. Zeus flirciarz może uznać piękną kobietę za coś, co mu się należy ze względu na jego status. Może pragnąć jej jako zdobyczy lub pożądać jej seksualności.

Reklama

Tajemnicą poliszynela jest to, że mimo wszystkich sukcesów z kobietami Zeus nie jest najlepszym kochankiem. Aby to się zmieniło, musiałyby dojść w nim do głosu inne archetypy. Zeus jest emocjonalnie chłodny, brak w nim namiętności, nie stara się zadowolić kobiety. Jest seksualnie agresywny i potrafi być uwodzicielski, ale równie dobrze jego libido przez długie okresy czasu może być całkowicie pochłonięte pracą.

Ponieważ mężczyzna Zeus jest tak bardzo zorientowany na zdobywanie władzy, rozwój innych cech osobowości ulega zahamowaniu. Szczególnie upośledzona jest jego zdolność do intymności emocjonalnej, której brak upośledza wyrażanie seksualności. Wybór schematów seksualnych jest odbiciem jego emocjonalnego ubóstwa, co jest szczególnie widoczne, gdy w miarę starzenia się, wybiera coraz młodsze partnerki, jak na klasycznym obrazie starzejącego się Zeusa otoczonego wianuszkiem młodych nimf.

Będąc w towarzystwie nimf, może snuć seksualne fantazje o poddaniu się silnej kobiecie; jak to relacjonują prostytutki, których klientela składa się głównie z mężczyzn posiadających władzę, proszą je oni nagminnie o wcielanie tej fantazji w życie. Jeśli w życiu erotycznym mężczyzna umie związać się tylko z kimś tak młodym jak jego córka lub wnuczka albo chce być bezsilnym, zdominowanym chłopcem, to znaczy, że jego zdolność do nawiązywania kontaktów seksualnych jest niedorozwinięta albo miesza się z władzą. Jeśli jest Zeusem homoseksualnym, schemat pozostaje ten sam, ale nieco przerysowany: pojawia się większa liczba partnerów.

Wydawnictwo Jacek Santorski & co

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje