Reklama

Reklama

Single to wybryk natury

Samotność czy, jak to się teraz w niektórych kręgach mówi, "pojedynczość" nie jest czymś naturalnym dla człowieka - mówi dr Andrzej Komorowski, doradca rodzinny, seksuolog.

Super Express: Czy są dziś stare panny i starzy kawalerowie?

Reklama

Dr Andrzej Komorowski: A może single? Owszem, są samotnicy wśród nas, ale to wcale nie zależy od ich stanu, wolnego czy "związanego". To zależy od tego, co komu w duszy gra. Bo można być starą, zgrzybiałą babą, mając lat 20, i młodzieńcem, mając kilka krzyżyków na karku. Zmienia się terminologia, ale poza tym chyba niewiele.

Czy naprawdę ludzie chcą żyć w pojedynkę?

Samotność czy, jak to się teraz w niektórych kręgach mówi, "pojedynczość" nie jest czymś naturalnym dla człowieka. Ja nie znam takich, którzy świadomie rezygnują z partnera. Tak naprawdę tego chcą i są o tym przekonani. To absolutnie wbrew naturze. W przyrodzie, i to wyłącznie wśród samców, jest coś takiego, że jak tracą zdolność do zapładniania samic, to się wycofują i żyją samotnie. Ale u ludzi tak nie ma. Człowiek przecież z natury jest istotą stadną i z natury dąży do życia w rodzinie.

Ale niektórzy myślą, że nie są do tego stworzeni.

Może to być lęk przed partnerem, przed utratą wolności. Także lęk przed dzieleniem się sobą. W miłości ktoś daje, ktoś bierze.

Ale są tacy, których nikt nie chce.

Często myślą tak stare panny, bo mają kompleks brzydkiego kaczątka. Jeśli jednak uda im się uwierzyć w siebie, to okazać się może, że od razu zaroi się od adoratorów. Przyczyn tzw. staropanieństwa może być bardzo dużo. Przede wszystkim faceci boją się mądrych kobiet. Co najmniej trzy czwarte mężczyzn odczuwa taki lęk. I dlatego mądre kobiety mają mniejsze szanse ułożenia sobie życia we dwoje. Uwierz w siebie. A mogą w tym pomóc także specjaliści. Singlem nie warto być. Każdy człowiek do końca swoich dni chciałby mieć przy sobie i w łóżku kogoś bliskiego. A o czym świadczy przykład Sary i Abrahama?

Dowiedz się więcej na temat: lęk | samotność | single

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje