Reklama

Reklama

Singlomania - buntownictwo z wyboru?

- Jestem sama i nie muszę tłumaczyć się przed nikim, gdzie i kiedy wychodzę?Tylko babcia wciąż lamentuje, czemu nie znajdę sobie męża - mówi Iza (24lata) - "nie jestem jeszcze taka stara", tłumaczę jej - dodaje z uśmiechem. Iza, w przeciwieństwie do Renaty, nie zaprzecza, że kiedyś wciśnie się w białą suknię. Socjolog Peter Stein osoby o podobnych do Izy poglądach -określa mianem: czasowego singla z wyboru. Czasowi single z wyboru są "otwarci na możliwość małżeństwa i ta perspektywa ich nie przeraża, ale szukanie ewentualnego partnera ma dla nich mniejsze znaczenie niż takie sprawy jak edukacja, praca, kariera".

Reklama

W typologii singli Stein uwzględnia dwa aspekty. Po pierwsze różnicuje bycie singlem z wyboru lub z konieczności. Po drugie zauważa fakt "okresowości" powziętych decyzji - wskazując na singla trwałego i czasowego. Socjolog podkreśla: "ludzkie upodobania, preferencje i satysfakcje czerpane z różnych rzeczy w życiu zmieniają się, toteż (...) przynależność do określonych typów (...) ma charakter dynamiczny i może się zmieniać(...)" .

Singielka - wiem, że mogę?

Według przeprowadzonych badań, to kobiety lepiej "sprawdzają się" w roli singla. Są bardziej niż mężczyźni świadome swoich możliwości i przez to - jako single - szczęśliwsze. Potwierdza to postać Samanty Johnes z popularnego amerykańskiego serialu "Seks w wielkim mieście". Atrakcyjna i skora do jednonocnych przygód - wie, czego chce i nie waha się, by ten cel osiągnąć.

Samotnicy, "jedynacy", antyzwiązkowi czy outsiderzy?

W języku polskim nie znalazł się jeszcze właściwy odpowiednik dla terminu angielskiego. Wynika to, z niemożności ustalenia uniwersalnej definicji, bo żadna z przyjętych do końca nie wyjaśnia - kim są single. Wiadomo, że łączy ich jedno - bez względu na motywacje i okoliczności - fakt życia w pojedynkę i/ bądź deklaracja, że stałe związki - to ich "słaby punkt".

Monika Osińska

Dowiedz się więcej na temat: małżeństwa | single | ślub

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje