Reklama

Reklama

Skąd się wzięły Andrzejki?

Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznanie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają przed nami odrobinę nieznanego.

Wróżbom miłosnym sprzyjał początek adwentu

W Andrzejki próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość.

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca na 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym przyszłym losie. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie.

Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Imię Andrzej pochodzi od greckiego słowa "andros", czyli mąż, a także "andreios", czyli odważny, silny. Jak mówi stare, polskie przysłowie "Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja". Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości.

Reklama

Andrzejkowe wróżby łączą się z wierzeniami, według których w tym okresie z zaświatów przybywają na ziemię duchy. Możemy, więc za pośrednictwem wróżb zapytać je, co nas czeka w najbliższym czasie. Podczas, gdy św.

Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada "W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny". Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne Andrzejki.

Są one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego wieczoru w gronie przyjaciół przy "ukochanym złotym trunku" i nie tylko (wszystko zależy od waszej pomysłowości). Na ogół nie traktujemy ich poważnie, wielu z nas uważa je tylko za zabawę, ale są i tacy, którzy twierdzą, że owe wróżby czasem się sprawdzają, (więc, może warto spróbować?).

Głównym powodem, dla którego w wieczór Andrzejkowy zaglądamy w ciemne strony magii jest chęć poznania swojego przyszłego męża.

Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę.

Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym.

W kulturze tradycyjnej za taki uważano przełom jesieni i zimy. Wtedy obecne wśród ludzi duchy mogły odsłonić tajemnice przyszłości.

Przedmioty, rośliny i zwierzęta biorące udział w zabiegach wróżbiarskich służyły nawiązaniu z nimi kontaktu. Do człowieka należała jedynie interpretacja przekazanych mu znaków.

Sposoby wróżenia

Sposobów wróżenia w jest bardzo wiele, chciałabym kilka słów o tym, czy w tym roku wróżby Andrzejkowe będą miały moc sprawczą, a zależy to w dużej mierze od układy planet tegoż dnia.

W Andrzejkowy wieczór Słońce ustawi się w trygonie z Saturnem i kwadraturze z Uranem, co oznacza, że będzie to wyjątkowy wieczór dla niejednej Panny, rozglądajcie się uważnie, bo gdzieś w towarzystwie jest Wasz wybranek.

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to przelotna znajomość, tylko coś dużo bardziej poważnego. Księżyc natomiast ustawi się w kwadraturze do Saturna i Neptuna, oznacza to, że dzisiejsze wróżby będą miały bardzo dużą moc, uważajcie to nie są żarty, jeżeli dzisiaj powiecie tak, to musicie dotrzymać słowa, w przeciwnym razie wróżba odwróci się przeciwko Wam.

Mars ustawi się w opozycji do Jowisza, kwadraturze do Saturna i sekstylu z Uranem. Taki układ planet oznacza, że tego wieczoru niejedna panna wywróży sobie niedługie, szczęśliwe zamążpójście.

Nie róbcie nic w pośpiechu, ponieważ jest on tego wieczoru złym doradcą, dokładnie się zastanówcie, czego chcecie, bo może już nie być odwrotu. Trygon Jowisza z Uranem jest jeszcze jednym dowodem na to, że Andrzejkowy wieczór będzie szczęśliwy dla wielu panien.

Jest to aspekt nazywany w astrologii "darem losu", "wielkim szczęściem", tak więc jest on gwarantem, że ten wieczór będzie znaczący i na pewno wydarzy się coś, co w niedalekiej przyszłości zaowocuje poznaniem twojego życiowego partnera.

Taki układ planet nie zdarza się codziennie, więc jeżeli szukasz swojej drugiej "połówki", to skorzystaj z szansy, jaką dają Andrzejkowe wróżby daj się ponieść magii i znajdź swoje szczęście. Życzę szczęścia i powodzenia w ten wyjątkowy wieczór magii.

Koniecznie porozmawiaj z wróżkami na żywo!

Artykuł przygotowała wróżka Katarzyna Południak! Skontaktuj się z wróżką!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy