Reklama

Tylko nie ciąża...

Od spodziewanego terminu miesiączki mijają trzy dni, cztery, pięć... I nic. Zaczynasz wpadać w popłoch i myślisz przerażona: "Jestem w ciąży? Tylko nie to!"

Chyba każda kobieta choć raz w życiu przeżyła strach związany z niepojawieniem się menstruacji w oczekiwanym dniu.

O ile nie planujesz ciąży teraz albo w ogóle, każdy kolejny dzień po terminie tylko potęguje obawy i sprzyja powstawaniu kolejnych czarnych scenariuszy na przyszłość - przyszłość z nieplanowaną ciążą, a potem nieplanowanym dzieckiem. Pojawiają się też wyrzuty sumienia - jak można było być tak lekkomyślnym i dać się ponieść emocjom, nie myśląc o konsekwencjach.

I wreszcie zaczyna się szukanie winowajcy - czy to się stało przez ciebie, czy przez niego. Czy ty zapomniałaś w porę zażyć pigułkę, źle wyliczyłaś sobie "bezpieczne na 100 procent" dni, czy też on nie uważał, nie zdążył, nie czuł... Gdy strach i wzajemny żal do siebie sięgają już zenitu, okazuje się, że tym razem się udało, a miesiączka spóźniła się z zupełnie innego powodu.

Reklama

Brak miesiączki niekoniecznie musi przecież oznaczać ciążę. Przyczyn jej zatrzymania może być wiele. Wystarczy, że zbyt intensywnie się odchudzasz, jesteś zestresowana, przemęczona, niewyspana, przesadzasz z zajęciami sportowymi albo zmieniłaś tryb życia czy klimat, a już menstruacja nie pojawia się w terminie. Do braku miesiączki dochodzi też często z powodu stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i innych leków, zaburzeń hormonalnych, anemii, anoreksji, przewlekłych chorób (np. cukrzycy, schorzeń tarczycy).

Jeśli wiesz, że nie jesteś w ciąży, a nie miesiączkujesz już dłużej niż dwa miesiące, powinnaś zgłosić się po poradę do ginekologa.

Zamiast denerwować się i zastanawiać, czy aby nie jestem w ciąży, lepiej wiedzieć to na pewno. Wystarczy kupić w aptece dostępny bez recepty test ciążowy i zrobić go zgodnie z instrukcją. Taki test daje 98 - 99 procent pewności. Jest w stanie wykazać ciążę już w pierwszym dniu po terminie spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po zapłodnieniu. Po kilku minutach już wiesz, czy twoje obawy były uzasadnione, czy też zupełnie niepotrzebnie zatruwały ci ostatnie dni.

Jeśli wynik testu będzie pozytywny, konieczne jest jego potwierdzenie przez wykonanie badania lekarskiego. Jeśli natomiast wynik jest negatywny, a od zatrzymania miesiączki minęło mniej niż 6 tygodni, należy powtórzyć test po 1-2 tygodniach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strach | ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy