Reklama

Reklama

Uwaga na kleszcze!

Rozpoczął się sezon na te insekty, które są zmorą dla naszych domowych zwierząt, jak i dla nas ludzi. Przemierzając leśne chaszcze w trakcie majowych spacerów zapominamy o ostrożności i narażamy się w ten sposób na ugryzienie przez kleszcza.

Lekarze podkreślają że kleszcze mogą być niebezpieczne i nie można ich bagatelizować. - Ugryzienie kleszcza może się skończyć dla człowieka poważną chorobą - mówi doktor Jerzy Sieńko ze szczecińskiej kliniki na Pomorzanach.

- Kleszczowe zapalenie mózgu - rzadko, ale może się to zakończyć dla człowieka śmiercią a również może pozostawić ubytki neurologiczne - mówi doktor Sieńko.

Dlatego przed wejściem do lasu, gdzie najczęściej atakują kleszcze warto ubrać czapkę oraz długie spodnie i koszulę. Jeśli już jednak kleszcz zaatakuje należy zdezynfekować to miejsce i pęsetą delikatnie go wyciągnąć.

Reklama

Z rozpoznaniem kleszcza na ludzkiej skórze nie powinno być problemu. Ponad powierzchnie skóry zawsze wystaje owalny odwłok kleszcza. O wiele gorzej zlokalizować kleszcza u zwierząt, choć wygląda on podobnie.

W przypadku zwierząt można stosować środki chemiczne na sierść, które odstraszają kleszcze lub też specjalne obroże.

Największe zagrożenie kleszczami występuje w północno-wschodniej części kraju, dlatego też lekarze radzą aby w tych regionach Polski korzystać ze specjalnych szczepień.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: lekarze | kleszcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy