Reklama

Reklama

Weekend w kinie

W ten weekend (7-9 stycznia) na ekrany polskich kin wchodzą nagradzane już na wielu festiwalach dwa azjatyckie filmy: koreański "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" oraz japoński "Zatoichi", a także najnowszy film Emira Kusturicy "Życie jest cudem" i amerykańska komedia "Córka prezydenta".

"Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" to filozoficzna opowieść o ludzkim życiu. Film jest podzielony na pięć części odpowiadających porom roku, z których każda odnosi się do kolejnych etapów życia człowieka. Głównymi bohaterami są dwaj buddyjscy mnisi żyjący na odludziu w małej świątyni.

Reklama

Młody mnich dopiero wchodzi w życie, stary - jest jego duchowym nauczycielem.

Pełen młodzieńczych namiętności uczeń nie zawsze zgadza się z surowymi zasadami mistrza. Młody mnich w każdej z pięciu części odtwarzany jest przez innego, coraz starszego aktora. Zmiana jego wieku podkreśla kolejne etapy w życiu człowieka.

Wiosna - opowiada o narodzinach i śmierci, lato - o miłości, jesień - o gniewie, zima - o pustce i spokoju. Nadejście na końcu kolejnej wiosny zamyka całą opowieść.

Film wyreżyserował twórca z Korei Południowej Kim Ki-duk.

"Zatoichi" rozgrywa się w XIX-wiecznej Japonii.

Tytułowy Zatoichi to niewidomy tułacz, który zarabia na życie, uprawiając hazard. Ale za tą fasadą kryje się Zatoichi - mistrz miecza, obdarzony błyskawicznym refleksem.

Film wyreżyserował Takeshi Kitano, który gra także tytułowego bohatera. "Zatoichi" otrzymał na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji nagrodę publiczności oraz nagrodę specjalną dla najlepszego reżysera.

"Życie jest cudem" to najnowszy film Emira Kusturicy, w którym reżyser, dziewięć lat po nakręceniu filmu "Underground", wraca do tematu wojny w byłej Jugosławii.

Akcja rozgrywa się podczas wojny w Bośni w 1992 roku. Inżynier Luca próbuje skończyć projekt swojego życia: turystyczne połączenie kolejowe pomiędzy małym bośniackim miasteczkiem a Serbią. Byłby to hołd złożony miejscu jego urodzenia i pamięci jego nieżyjącego już ojca, bohatera II wojny światowej. Gdy wybucha wojna, żona Luki ucieka do Serbii, a syn trafia do wojska. Luka zostaje sam. Pilnując torów, staje się świadkiem wojennego horroru, który ogarnia Bałkany.

W filmie "Życie jest cudem", jak często bywa u Kusturicy, tragedia miesza się z burleską.

Także w piątek na ekrany polskich kin wchodzi amerykańska komedia romantyczna "Córka prezydenta".

Bohaterka filmu próbuje żyć własnym życiem, niezależnym od stanowiska ojca, okazuje się to jednak bardzo trudne.

Film wyreżyserował Forest Whitaker, grają m.in. Katie Holmes, Marc Blucas, Michael Keaton.

Dowiedz się więcej na temat: komedia | córka | jesień | lato | zima | wiosna | film

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje