Reklama

Reklama

Wielkie ikony stylu, czyli kobiety, które nas inspirują

My kobiety od wieków czerpiemy inspirację od innych kobiet. W każdych czasach pojawiają się osobowości wyznaczające trendy w sposobie bycia i modzie. Bywają podziwiane, ale i krytykowane, bo często przełamują konwencje i eksperymentują. A na kim wzorują się współczesne Polki?

Każda z nas, szczególnie w okresie dorastania, przeżywała fascynację znanymi kobietami, różnymi popularnymi gwiazdami. Chciałyśmy być jak one: sławne i piękne. I tak samo wyglądać! Przeszukiwałyśmy więc szafy naszych mam i babć, by znaleźć coś, co choć trochę pomoże nam zbliżyć się do ideału. Grzeczna princeska albo skórzana kurtka, buty na koturnach czy klasyczne szpilki, natapirowany kok lub koński ogon - na wszelkie sposoby usiłowałyśmy podrabiać styl naszych ówczesnych idolek, szukając w ten sposób swojego własnego.

Reklama

Dziś też je podglądamy! Wciąż szukamy dla siebie wzorów do naśladowania. I nie chodzi tu tylko o ciuchy, ale o wszystko, co składa się na kobiecy styl: makijaż, fryzurę, sposób poruszania się, wysławiania, maniery.

Poszukujemy dla siebie wzorów, bo każda z nas chciałaby być choć odrobinę podziwiana, zabłysnąć niczym gwiazda w świetle reflektorów. Bo nic tak nie poprawia humoru i nie dodaje pewności kobiecie, jak poczucie, że znakomicie wygląda! Badania (CBOS, 2008 r.) potwierdzają, że przywiązujemy wielką wagę do wyglądu: 90 proc. Polek uważa, że przesądza on o życiu osobistym, a 92 proc. że decyduje o sukcesie zawodowym! A 70 proc. wzorców, którymi kierują się młode dziewczyny pochodzą od innych kobiet (badania "Gender Research" z 2009 r.)

Kim są ikony stylu

Aktorki, modelki, piosenkarki, prezenterki, bywalczynie salonów, najrozmaitszej maści celebrytki, postaci ze sfery kultury wysokiej i tej trochę bardziej pop, ze świata rozrywki, polityki. By zostać prawdziwą ikoną stylu, oddziałującą na pokolenia, trzeba mieć charyzmę i zmieniać myślenie kobiet o nich samych. Dodać im odwagi, przekonać do eksperymentów.

We współczesnej historii mody pojawiało się kilka osobowości, które miały naprawdę wielki wpływ na miliony kobiet. Ich styl to dzisiaj klasyka, do której nieustannie sięgają i z której czerpią współcześni kreatorzy mody, styliści, projektanci.

Ale my od kobiet, które chciałybyśmy naśladować, oczekujemy, że będą dla nas wzorem na rozmaitych płaszczyznach życia. Według badań CBOS, 2009 r. ok. 74 proc. z nas potwierdza, że potrzebują wzorców do naśladowania, że to dla nas ważne.

- Polki cenią sobie osoby o spójnym wizerunku, u których cechy charakterystyczne idą w parze z czynami - potwierdza socjolog Monika Czacharowska. Wzorujemy się na kobietach, które budzą naszą sympatię i podziw i na takich, od których możemy się nauczyć czegoś praktycznego. Przypatrzmy się niektórym z nich.

Dama w każdym calu

Osobą, która cieszy się opinią prawdziwej damy od kilkudziesięciu lat jest niezmiennie aktorka Beata Tyszkiewicz. W ostatnim badaniu na temat siły wizerunku polskich gwiazd (Instytut ARC Rynek i Opinia, 2009 r.) została uznana za wyjątkową osobowość przez prawie co drugiego respondenta. Kiedyś podziwialiśmy jej wspaniałe oczy i idealną figurę, dziś cenimy dystyngowane maniery, nieskazitelny wygląd, dystans do siebie i niecodzienne poczucie humoru.

- Zawsze świetnie ubrana, umalowana, dopracowana w każdym calu. Pokazuje Polkom, że kobieta w pewnym wieku, elegancka i zadbana, może być... sexy! - stwierdza Marta Gałka, właścicielka firmy "osobistastylistka".

I to bez odmładzania się na siłę! Pani Beata wsławiła się np. tym, że przed sesją zdjęciową naciągnęła sobie skórę na szyi... klamerkami do przypinania bielizny. I publicznie opowiadała, że to jej sposób na błyskawiczny "lifting". Polkom imponuje taki luz i brak udawania.

Ale lubimy panią Beatę także za to, że jest ciepłą, życzliwą osobą (np. jako jurorka w "Tańcu z gwiazdami" wypada łagodnie w porównaniu z wymagającą Iwoną Pavlovic). Cenimy też jej oddanie córkom, dla których, jak mówi, byłaby w stanie poświęcić wszystko.

Dowiedz się więcej na temat: trendy | uczyć | aktorka | makijaż | maniery | uczyć się | prezydentowa | polki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje