Reklama

Reklama

Wykształcone kobiety piją częściej

Kobiety z wyższym wykształceniem więcej piją i częściej mają problemy z alkoholem - wynika z najnowszych badań.

Badania zostały przeprowadzone w 2009 roku przez londyńską School of Economics (LSE) i objęły ponad tysiąc osób obojga płci urodzonych w 1970 roku (w tym samym tygodniu).

Gorzej wykształceni mniej piją

Okazało się, że kobiety mające dyplom wyższej uczelni, bądź te, które na testach kończących szkołę średnią zdobyły najwyższe noty, mają dwa razy częściej problemy z nadmiernym spożywaniem alkoholu niż ich mniej wykształcone (i uzdolnione) koleżanki. Według F.Borgonovi i M. Huerta, autorek raportu, jest kilka możliwych wyjaśnień tego zjawiska.

Bezdzietność a alkohol

Kobiety z wyższym wykształceniem później decydują się na dzieci, stawiając na karierę. Tym samym opóźniają macierzyństwo i mają więcej wolnego czasu, który wiąże się z częstszymi spotkaniami ze znajomymi (spotkaniom często towarzyszy alkohol). Pracujące kobiety są też bardziej narażone na stres, a pity na spotkaniach biznesowych alkohol może dodawać pewności siebie.

Reklama

Podobnie z mężczyznami

W raporcie czytamy też, że kobiety z wyższym wykształceniem często pochodzą z klasy średniej, gdzie codzienne spożywanie alkoholu w mniejszych ilościach jest powszechne. Badanie pokazało również, że i mężczyźni z wyższym wykształceniem również piją więcej od gorzej wyedukowanych kolegów, ale proporcje były tu znacznie mniejsze niż w przypadku kobiet.

Raport został opublikowany w "Social Science and Medicine".

Tłum. KP

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: problemy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy