Wyższy most, bardziej atrakcyjna kobieta

Czy wysokość mostu może wpływać na atrakcyjność osoby na nim stojącej?

W 1974 roku dwóch profesorów psychologii, Donald Dutton i Arthur Aron, przeprowadziło nietypowy eksperyment na mostach łączących brzegi rzeki Capilano w Kolumbii Brytyjskiej. Jeden z tych mostów był kołyszącą się kładką zawieszoną około sześćdziesięciu metrów nad skałami; drugi znajdował się znacznie niżej i miał solidniejszą konstrukcję.

Reklama

Młodych mężczyzn przechodzących przez mosty zatrzymywała kobieta udająca ankietera prowadzącego badania rynku. Prosiła ich o wypełnienie prostego kwestionariusza, a następnie oferowała im swój numer telefonu na wypadek, gdyby chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o jej pracy. Zgodnie z przewidywaniami eksperymentatorów mężczyźni nie tylko znacznie częściej brali numer telefonu na wysokim moście, ale też znacznie większy procent z nich dzwonił później do kobiety.

Dlaczego tak się działo?

Znanym faktem jest, że kiedy spotykamy kogoś atrakcyjnego, nasze serce zaczyna bić szybciej; ciało przygotowuje się w ten sposób do ewentualnego działania. Dutton i Aron zadali sobie pytanie, czy prawdziwa jest odwrotna zależność - czy ludzie, których serce bije szybciej z zupełnie innego powodu, chętniej uznają napotkaną osobę za atrakcyjną. Stąd właśnie pomysł z mostami. Niepewna konstrukcja zawieszonego wyżej i kołyszącego się mostu powodowała, że ludziom przechodzącym nim przez rzekę serca biły szybciej niż osobom na niższym moście. Kiedy do mężczyzn na wyższym moście podchodziła kobieta, nieświadomie łączyli szybsze tętno z jej osobą, a nie z mostem.

Ciało oszukiwało mózg - mężczyzna sądził, że kobieta mu się podoba, przez co częściej przyjmował numer telefonu i później do niej dzwonił. Wyniki eksperymentu nie tylko pokazują, że ciało może oszukać mózg, ale że zjawisko to ma poważne konsekwencje dla naszego życia.

Dowiedz się więcej na temat: ciało | numer telefonu | most

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje