Reklama

Reklama

Zanim powiesz "tak"

Zorganizowanie przyjęcia weselnego, załatwienie dokumentów w USC, kwiaty do kościoła, nauki przedmałżeńskie, fryzjer...

Jak nad tym wszystkim zapanować i nie zwariować?

Reklama

Czasy się zmieniają i już nie tylko mężczyzna oświadcza się kobiecie. Czasami bywa odwrotnie. Kobiety szczególnie zyskują na pewności raz na 4 lata - 29 lutego roku przestępnego. Zwyczaj taki pochodzi jeszcze z V wieku, kiedy to św. Brygida miała się skarżyć św. Patrykowi, że niewiasty zbyt długo muszą czekać na oświadczyny swych niezdecydowanych i nieśmiałych rycerzy. Więcej >>

Oświadczyny

Czy jednak nie przyjemniej jest tak jak bywało przez lata? Gdy mężczyzna klęka przed ukochaną i wymawia magiczne słowa: "czy zostaniesz moją żoną?". Miejsce oświadczyn - tu wszystko zależy od pomysłowości partnera. Panowie, pamiętajcie! Kobieta nie powinna wiedzieć, kiedy chcecie się oświadczyć. Mamy być zaskoczone. Oświadczyny w restauracji, nawet najmodniejszej w mieście, wśród gapiów są mało romantyczne. To magiczne wydarzenie wymaga niecodziennego nastroju i oprawy. Nawet w domu, ale pięknie ozdobionym, oświetlonym świecami. Można również zorganizować lot balonem, czy obsypać ukochaną kwiatami podczas spaceru nad rzeką. Bardziej oryginalni mogą zabrać wybrankę na przejażdżkę na słoniu czy też na wspólny skok spadochronem. Na pewno kwiaty dodadzą tej chwili romantyczny nastrój. Przyszłe żony, pamiętajcie! Stary przesąd mówi, że w momencie wkładania pierścionka dziewczyna powinna zacisnąć dłoń. Gwarantuje to trwałość związku!

Jeśli już usłyszałeś "tak" od swojej wybranki, powinieneś też usłyszeć to od jej ojca. Wypada umówić się z rodzicami narzeczonej (miło też zaprosić na to spotkanie rodziców narzeczonego) i zapytać przyszłego potencjalnego teścia, czy zgadza się oddać rękę córki.

Wybór miejsca ceremonii

>Stwierdzamy w końcu, że chcemy być ze sobą na dobre i na złe. Sakramentalne "tak" poprzedzone jest długimi przygotowaniami. Na początek trzeba podjąć decyzję jaki ślub chcecie: konkordatowy, osobno cywilny i kościelny, czy tylko cywilny. Najlepiej pobierać się w miesiącach, w nazwach których pojawia się litera "r". Szczególnie pomyślne są też Boże Narodzenie i Wielkanoc. Zwykle ceremonia ślubna odbywa się w parafii panny młodej. Jednak, jeśli to wam nie odpowiada, możecie ślub wziąć w każdym innym kościele. Wybierzcie także świadków. Najlepiej poprosić o "pilnowanie" waszego małżeństwa najlepszych przyjaciół. Jeśli zdecydowaliście się na uroczystość w kościele - są dwie rzeczy, które mogą daną osobę z funkcji świadka wykluczyć - brak chrztu i rozwód.

Kościół

Do kościoła najlepiej udać się około 3 miesiące przed planowanym ślubem. Trzeba zarezerwować sobie termin i przedłożyć stosowne dokumenty. Potrzebujecie:

 • dowody osobiste
 • świadectwa chrztu oraz świadectwa bierzmowania, które pobiera się z parafii, w której zostało się ochrzczonym
 • świadectwa nauki religii ze szkoły
 • zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego
 • zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej
 • zaświadczenie o wygłoszeniu/wywieszeniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych - dokument o zapowiedziach wystawia parafia panny młodej; pan młody zanosi formularz zapowiedzi do swojej parafii, który po 4 tygodniach, z odpowiednimi pieczęciami i podpisami odnosi do parafii narzeczonej
 • zaświadczenia o odbyciu przez narzeczonych co najmniej 2 spowiedzi.

  Te wszystkie dokumenty nie są wymagane na pierwszym spotkaniu z księdzem. Można je donieść w późniejszym terminie. Z księdzem należy omówić dokładnie ceremonię ślubną.

  Urząd Stanu Cywilnego

  Tutaj udajcie się z skróconymi odpisami aktu urodzenia, które z kolei możecie otrzymać w USC właściwym ze względu na wasze miejsce urodzenia. Następnie otrzymacie dokumenty, które przekażecie księdzu w parafii, w której odbędzie się ślub.

  Ślubne kreacje

  Suknię ślubną zamów co najmniej 3 miesiące przed ślubem. Nie licz na to, że pójdziesz do sklepu i kupisz gotową. Zwykle w sklepie mierzy się tylko wzór, potem czeka się na jej uczycie. Musisz zdecydować czy chcesz suknię biała, ecru czy też w zupełnie innym kolorze. Suknię można również wypożyczyć. W zimie pamiętaj, aby mieć coś na ramiona, żeby nie zmarznąć.

  Nawiązując do tradycji musisz mieć coś niebieskiego i coś pożyczonego. . Nie zapomnij przygotować na ten wielki dzień zmysłowej bielizny!

  Każda panna młoda stara się uczynić wszystko, aby jej ślub był niepowtarzalny, goście dobrze się bawili, atmosfera była romantyczna i - co staje się najczęściej najważniejsze - żeby nie popełnić żadnej gafy. Sprawdź co wypada, a czego nie wypada pannie młodej

  Równie ważny jest strój pana młodego. Rzadko na tę uroczystość panowie zakładają krawat. Najczęściej musznik lub fuluar. Nie dość, że krawaty wychodzą już z katalogów mody ślubnej, to jeszcze są znacznie mniej poręczne do rzucania na weselu :-)

  Makijaż i fryzjer - miesiąc przed wielkim dniem zacznij regularnie odwiedzać kosmetyczkę. Tydzień przed zrób próbę generalną - zobacz jak współgrają ze sobą suknia, buty, makijaż i fryzura. Jeszcze będzie czas na poprawki, jeśli coś ci się nie spodoba. Pomyśl o kwiatach do ślubu, zwykle kupuje je pan młody, ale podpowiedz mu co byłoby najodpowiedniejsze. Zadbaj też o podobny bukiet dla waszej świadkowej.

  Obrączki

  Większość salonów jubilerskich wygraweruje na obrączkach wasze imiona oraz datę ślubu bez dodatkowej opłaty. Dotychczas najpopularniejsze w Polsce złote obrączki wypierane są przez te wykonane z platyny.

  Zaproszenia

  Drukiem zaproszeń zajmują się wyspecjalizowane firmy. Trzeba wybrać tylko wzór zaproszenia, papier na którym mają być wydrukowane oraz jego tekst. Aby obniżyć koszty można wybrać się do sklepu dla plastyków, kupić ozdobny papier, samamu stworzyć projekt i zaproszenia wydrukować w domu. Dwa miesiące wcześniej musimy mieć już ustaloną listę gości, aby móc wysyłać zaproszenia. Część zaproszeń jest tylko na ślub, część z informacją o lokalu, gdzie odbędzie się wesele. Dobrze jest umieścić prośbę o potwierdzenie przybycia gości, wówczas unikniecie dodatkowych kosztów.

  Fotograf i kamerzysta

  Najlepiej 3 miesiące przed ślubem rozglądnąć się już fotografem i kamerzystą. Modne są zdjęcia w sepii, a filmy na płytce DVD. Najlepszym środkiem wyboru jest poczta pantoflowa - popytaj wśród znajomych z czyich korzystali usług, czy byli z nich zadowoleni, obejrzyj ich albumy i zdecyduj czy ci się podobają.

  Pojazdy

  Do ślubu można pojechać dorożką, wypożyczonym zabytkowym mercedesem, limuzyną lub samochodem wujka. Trzeba tylko ładnie go udekorować. Uwaga! Nie przesadźcie z ilością ozdóbek. Ważny jest też duży bagażnik - dzięki niemu bez problemu uda się przetransportować ogromne ilości kwiatów.

  Lista prezentów

  Ostatnio modna jest lista prezentów. Prowadzą je wyspecjalizowane sklepy. Dzięki temu jesteś pewna, że w prezencie ślubnym nie dostaniesz 3 żelazek, 5 kompletów pościeli czy różnych zestawów sztućców. Może warto skorzystać z takiej pomocy? Ułatwia to też znacznie zadanie ślubnym gościom, którzy nie muszą zachodzić w głowę, co wam sprawi największą przyjemność. Jeśli nie potrzebujesz wyposażenia mieszkania, możesz poprosić gości, aby podarowali wam po protu pieniądze.

  Wieczór panieński i kawalerski

  Tego dnia mamy się odstresować! Przystojniak, który pokaże co nieco, dobry alkohol i świetna zabawa w gronie przyjaciółek - taki scenariusz ma coraz więcej wieczorków panieńskich. Najlepiej panieński i kawalerski zorganizować w tym samym dniu. Wówczas unikniesz zastanawiania się: co on tam robi? Bo po prostu będziesz sama się dobrze bawić. Zwykle wieczorki odbywają się w knajpkach. Organizacją dobrej zabawy powinna zająć się świadkowa panny młodej, albo najlepsza przyjaciółka. Przestrzegamy przed organizacją wieczorków panieńskich, czy też kawalerskich na dzień przed ceremonią ślubną. Lepiej mieć choć jeden dzień na powrót do zdrowia.

  Wesele

  Planowanie wesela musicie zacząć od wyboru odpowiedniej sali. W większych miastach lokal rezerwuje się nawet z rocznym wyprzedzeniem. Więc nie zwlekajcie z tym! Jeśli rezerwujecie salę, to zróbcie wstępną listę gości, aby wiedzieć jak duży lokal jest wam potrzebny. Najlepiej to sprawdzić wybierając się tam na kolację. Z dyrekcją restauracji ustalcie menu na ten wieczór. Często lokale dysponują także swoim zespołem, którego można posłuchać podczas próby. Jeśli jednak muzyka taka wam nie odpowiada można zamówić dj-a z tzw. muzyką mechaniczną, ale tu też trzeba działać z dużym wyprzedzeniem. I omówcie z orkiestrą czy dj-em przebieg wesela: jaką muzykę lubicie, co zagrać na początku - zwykle pierwszy taniec należy do nowożeńców. Zastanówcie się również nad przygotowaniem karteczek z nazwiskami i rozłożeniem ich na stołach, aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania na początku wesela.

  Podróż poślubna

  Miesiąc miodowy (w dzisiejszych realiach raczej tydzień) warto zaplanować wcześniej - chociaż wybrać miejsce, w które chcecie jechać. Ostatnio, ze względu na atrakcyjne oferty last minute, młode pary decydują się na wybranie wycieczki w poniedziałek po ślubie. We wtorek już mogą się wylegiwać na egzotycznej plaży. Ma to też uzasadnienie ekonomicznie - po ślubie wiadomo już jak hojni byli goście.

  Chyba, że nie chcecie nigdzie wyjechać, bo równie romantycznie i przyjemnie może być w domu, we własnym łóżku. Bądź seksowna i pociągająca! Przygotuj się i zaskocz swojego mężczyznę!

  Czeka was gorący okres. Spróbujcie się kilka dni przed wyciszyć, odpocząć. Bo to dzień, który zapamiętacie do końca życia. Macie być uśmiechnięci, szczęśliwi, wypoczęci. Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia!

  Przeczytaj też:

  Ożenię się, ale...
  Zamieszkać razem przed ślubem?
  Dlaczego nie chcą się żenić?
  Pięć mitów o małżeństwie
  Szczęśliwe w małżeństwie
  Kiedy się oświadczy?
  Taka sama jak matka
  Na kocią łapę czy w małżeństwie?
  Recepta na dobre małżeństwo
  Papierowe, złote, brylantowe...

  Porozmawiaj na Forum

 • Dowiedz się więcej na temat: Fryzjer | kwiaty | zaręczyny | zaświadczenie | USC | zaproszenia | ślub

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Strona główna INTERIA.PL

  Polecamy

  Rekomendacje