Reklama

Reklama

Zielnik Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański rysował swój zielnik100 lat temu. Kto jest ciekaw w jakim stopniu opierał się na naturze, a w jakim stopniu stylizował rysowane przez siebie rośliny oraz jak zmieniła się flora okolic Krakowa powinien odwiedzić wystawę "Zielnik Wyspiańskiego" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Głównym celem ekspozycji jest zestawienie rysunków Stanisława Wyspiańskiego stworzonych do tzw. "Zielnika" z fotografiami współczesnymi tych roślin wykonanymi w plenerze. Interesującym tłem dla prezentowanego na wystawie szkicownika artysty są niewątpliwie arkusze autentycznych zielników botanicznych (wypożyczone z Instytutu Botaniki UJ) oraz karty roślin rysowane przez botanika. Zestawione ze szkicami roślin wykonanymi przez Wyspiańskiego do winiet i okładek oraz projektem pastelowym do polichromii franciszkańskiej tworzą interesującą dla widza całość oraz pozwalają na skontrastowanie dwóch różnych punktów widzenia na daną roślinę: spojrzenia botanika oraz spojrzenia artysty. Jako swoisty komentarz do wystawy posłużą fragmenty listów Wyspiańskiego, m.in. do Lucjana Rydla, opisujące wędrówki artysty po okolicach Krakowa w celu zbierania i rysowania roślin. Prezentujemy również narzędzia florysty - zbieracza kwiatów - i opis stosowanej przez niego metody.

Reklama

Autorzy wystawy pragną ukazać mniej znane oblicze twórczości Stanisława Wyspiańskiego z jednej strony, a z drugiej odpowiedzieć na interesujące pytanie natury przyrodniczej:

w jaki sposób zmieniła się flora Krakowa oraz jego okolic sto lat po tym, jak artysta wykonywał rysunki do swojego "Zielnika". Nie mniej fascynująca stanie się dla odwiedzających wystawę refleksja, w jakim stopniu Wyspiański opierał się na znanych sobie przykładach ze wzorników, w jakim na naturze, a w jakim stopniu stylizował rysowane przez siebie rośliny.

Artysta pragnął wydać swój "Zielnik" jako "studium roślin stylizowanych, a materiałów dla celów zdobnictwa dekoracyjnego", co jednak mu się nie udało. Muzeum Narodowe w Krakowie z okazji Roku Stanisława Wyspiańskiego podjęło się tego zadania. Publikacja, która towarzyszy wystawie, zawiera - obok interesujących tekstów autorstwa botaników oraz historyka sztuki - wybór trzydziestu reprodukcji najpiękniejszych kart "Zielnika" oraz odpowiadające im współczesne fotografie, a także spis kart z tego szkicownika. Wśród wydawnictw towarzyszących wystawie zaplanowano także płytę CD, na której znajdą się ilustracje wszystkich odnalezionych do tej pory kart "Zielnika".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje